Ще бъдат ли ислямистките управници в Сирия по-различни от талибаните в Афганистан

Лидерът на Хаят Тахрир аш-Шам Ахмед ал-Шараа

Те свалиха половинвековния режим на Башар Асад преди две седмици. Това предизвика радост и празненства в цяла Сирия, а и в цял свят. Един въпрос обаче все още не е ясен – ще поемат ли представителите на Хаят Тахрир аш-Шам по пътя на талибаните.

Когато бойците на Хаят Тахрир аш-Шам превзеха Дамаск на 8 декември, афганистанските талибани побързаха да ги поздравят. Те казаха, че се надяват групировката да „положи основите на суверенно и ориентирано към исляма правителство“.

Повече от две седмици след свалянето на режима на Башар Асад ХТШ не изглежда да иска да върви по този път.

Вижте също Как бунтовници свалиха режима на Асад в Сирия след половин век управление

Нейният лидер Ахмед ал-Шараа, известен с псевдонима си Абу Мохамед ал-Джулани, публично обеща да възприеме умерена политика към правата на жените, националното помирение и отношенията с международната общност. Това се различава от екстремисткия подход на талибаните.

„Има много разлики между Сирия и талибаните“, каза Шараа пред Би Би Си миналата седмица. „Начинът ни на управление е различен.“

ХТШ е обявена от САЩ и ЕС за терористична организация.

Ще имат ли жените права

Шараа казва, че неговото правителство ще позволи на жените да се образоват. Той отбелязва, че в северозападния сирийски град Идлиб, управляван от ХТШ през последните осем години, повече от 60% от студентите в университетите са жени. Той добавя и че християнките няма да бъдат принуждавани да носят забрадка.

През август 2021 г., един месец след превземането на Кабул, талибаните забраниха на момичетата в тийнейджърска възраст да учат в 7-и и по-горен клас. Година по-късно те забраниха на жените да учат в университети и професионални училища.

Вижте също Страната на мъртвите мечти. Защо светът забрави за тези жени

Талибаните превземат Афганистан през 1996 г. и установяват правителство, което стриктно се придържа към ислямското право. Водена от САЩ коалиция ги сваля през 2001 г., но 20 години след това те си връщат властта.

През 2021 г. високопоставените талибански лидери възприеха „крайно схващане“ на ислямското право шариат, за да наложат ограниченията на правата на жените, срещу които има както международно противопоставяне, така и вътрешно.

Все пак ХТШ не подкрепя пълната свобода на жените и обмисля различни ограничения и рестрикции. „Що се отнася до поемането на съдебна власт от жени, това е тема за изследване и проучване от експерти“, казва Обайда Арнаут, говорител на ръководената от ХТШ временна администрация.

Арнаут има сходни възгледи за работата на жените в парламента и правителството.

Коментарите му предизвикаха протести от страна на активисти за правата на жените, които предупредиха ислямистката групировка да не налага религиозно управление.

„Единство и помирение“

Засега основното политическо послание на ХТШ е единство и помирение между различните етнически и религиозни групи в Сирия, някои от които водят ожесточена гражданска война от 2011 г. насам.

След превземането на властта от Асад ислямистката ХТШ назначи преходно правителство от хора, близки до групировката. И до голяма степен премести администрацията си от Идлиб, за да служи като временно правителство на страната до март.

Същевременно лидерът на ХТШ Шараа обеща национално помирение и правителствени институции, работещи за всички сирийски граждани.

Your browser doesn’t support HTML5

Как талибаните отново превзеха Афганистан

„Сирия е за всички и ние можем да съжителстваме заедно“, каза той пред журналисти на 22 декември.

Лидерът на ХТШ дори покани бивш вицепрезидент на Асад, Фарук ал-Шараа, да участва в бъдещата конференция за национален диалог в столицата. Групировката неведнъж е обещавала и да работи за създаването на конституция, която да е приемлива за всички.

Това е в противовес на талибаните, които от 2021 г. насам монополизираха властта в Афганистан. Тяхното теократично правителство, ръководено от талибански духовници, отхвърля афганистанците, които не са талибани, и отказва да напише конституция.

Въпреки че през септември 2021 г. талибаните назначиха служебно правителство, няма признаци, че някога ще позволят сформирането на приобщаващо национално правителство, одобрено от афганистанския народ.

Международни отношения

Международната общност следи отблизо прехода в Сирия и начина, по който ХТШ реагира на надеждите и желанията на сирийските си съграждани.

Съобщава се, че Шараа е впечатлил дипломати и висши длъжностни лица от международната общност, които са се срещнали с него в Дамаск, за да обсъдят бъдещото управление, борбата с тероризма и външната политика.

Изглежда, че подетата стратегия се отплаща. На 20 декември Вашингтон отмени наградата от 10 млн. долара за задържането на Шараа. Същевременно сирийският лидер настоя за бързо премахване на международните санкции срещу страната му.

Вижте също Лидерът на бойците, които свалиха Асад. Кой е Абу Мохамад ал-Джулани

„Санкциите трябва да бъдат отменени бързо, за да можем да придвижим страната си напред“, каза той пред журналисти заедно с турския външен министър Хакан Фидан на 22 декември.

В Афганистан повечето лидери на талибаните остават в санкционните списъци на ООН и САЩ. Някои лидери са изправени пред нови забрани за пътуване и санкции заради налагането на забрана за образование на жените и други нарушения на човешките права.

Докато ХТШ продължава да укрепва властта си в Сирия, западните длъжностни лица и дипломати гледат с предпазливост на обещанията на групировката.

„При превземането на Афганистан талибаните се представиха като по-умерени или поне се опитаха да го направят, но след това се видя истинското им лице“, каза държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен на 18 декември. „Резултатът е, че страната остава изолирана от света.“

Блинкен призова „нововъзникващата група в Сирия“ да се съсредоточи върху „напредъка на страната“, за да избегне международна изолация.

Вижте също Въпроси и отговори: Какво са Голанските възвишения и защо Израел иска да ги контролира