Симона Велева е новата председателка на Съвета за електронни медии

Симона Велева

Съветът за електронни медии (СЕМ) избра Симона Велева за свой председател за период от една година. Това се случи във вторник с четири гласа "за" и един "въздържал се".

Новината идва, след като през последните шест месеца Велева беше изпълняващ длъжността председател на СЕМ заедно с Габриела Наплатанова. Велева беше избрана за член на СЕМ през 2022 г. от квотата на "Продължаваме промяната".

Вижте също БНТ съобщи за парите за общини на Пеевски и Борисов и последва оставка. Какво стана с Даниел Чипев

До април 2024 г. председателка на СЕМ беше излъчената от квотата на президента Румен Радев - Соня Момчилова, след което тази роля беше поета от Велева и Наплатанова.

В понеделник всички членове на СЕМ, с изключение на Галина Георгиева от квотата на ГЕРБ, подкрепиха кандидатурата на Велева.

Симона Велева е доктор по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски", където преди това завършва. Според сайта на СЕМ тя е хоноруван асистент по медийно право и етика и авторско право в Американския университет в Благоевград.

СЕМ пише, че в кариерата си тя е работила с различни медии, журналисти и организации, включително по проекти, свързани с етичното отразяване на деца в медиите, борба с дезинформацията, борба с езика на омразата и други.

Освен това е работила с Висшия адвокатски съвет и други организации като Българския дарителски форум, КНСБ и УНИЦЕФ по теми, свързани с правата на човека, правата на децата и правото на изразяване.

Съветът за електронни медии регулира радио и телевизионната дейност в страната, като упражнява контрол върху тяхното съдържание. Той следи за плурализма в медиите и за това да не се разпространява дезинформация или реч на омразата.

Освен това СЕМ назначава и освобождава генералните директори на двете обществени медии - БНТ и БНР. В момента начело на БНТ все още е Емил Кошлуков, чийто тригодишен мандат изтече през 2022 г.

Вижте също "Опити за сплашване". Какво се крие зад атаките на политици срещу журналисти