Китайският лидер Си Дзинпин каза на президента на САЩ Джо Байдън, че страната му е „готова да работи с новата администрация“ на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс в събота.
Новината идва две седмици след изборите за нов президент на САЩ, които бяха спечелени от републиканеца Тръмп. Предстои Тръмп да встъпи в длъжност през януари 2025 г., когато изтича мандатът на действащия президент от демократите Байдън.
Завръщането на Тръмп, който беше в Белия дом и между 2017 и 2021 г., е свързано с голяма несигурност как ще се развият отношенията между САЩ и Китай. Очаква се противопоставянето с Пекин да бъде водещ приоритет във външната политика на бъдещия президент и неговия екип.
Вижте също Повече Китай, по-малко Европа. Какво да очакваме от Марко Рубио, избран от Тръмп за държавен секретар„През последните четири години китайско-американските отношения преживяха възходи и падения, но също така водихме плодотворни диалози и като цяло постигнахме стабилност“, каза Байдън на Си при последния им разговор в събота, по време на среща на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Перу.
„Китай е готов да работи с новата американска администрация за поддържане на комуникацията, разширяване на сътрудничеството и управление на различията, така че да се стремим към стабилен преход на китайско-американските отношения“, каза Си в отговор на Байдън.
Китайският лидер, без да споменава името на Тръмп, каза още, че е загрижен заради протекционистката реторика на бъдещия президент по време на изминалата предизборна кампания. Според Си тя може да повлияе негативно върху отношенията между Китай и САЩ.
По време на предишния си мандат като президент на САЩ Тръмп започна търговска война срещу Китай, а в сегашната си предизборна кампания обеща да наложи 60% мита върху китайския внос. Вследствие от това обещание много американски компании започнаха да диверсифицират доставките си от Китай.
След изборите Тръмп посочи Марко Рубио за бъдещ държавен секретар - позицията на външен министър на САЩ. Рубио има твърда позиция срещу Китай и смята, че военните, политическите и финансовите ресурси на САЩ трябва да бъдат фокусирани върху противопоставянето с Пекин.
Сега Си каза на Байдън, че стабилните отношения между Пекин и Вашингтон са от решаващо значение не само за двете държави, но и „за бъдещето и съдбата на човечеството“. Подразбра се, че макар да казва това на Байдън, Си отправя послание към самия Тръмп.
В поздравително послание до Тръмп след победата му на изборите Си призова САЩ и Китай да управляват различията си и да се сработят.
В събота Байдън каза на Си, „че следващите два месеца са време на преход“ и че президентът би искал да предаде на новата администрация американско-китайските отношения „в стабилни условия“.
Байдън отдавна смята отношенията си със Си за едни от най-значимите на международната сцена и полага много усилия за тяхното култивиране. Това се случваше на фона на много предизвикателства, сред които американски разследвания за кибершпионаж от страна на Китай и информация за китайска военна и технологична подкрепа за Русия във войната ѝ срещу Украйна.
Миналата година напрежението между Китай и САЩ се покачи, след като Байдън нареди свалянето на китайски шпионски балон, който пресичаше американската територия.
Друга важна тема в разговорите на Байдън и Си от събота беше ролята на Северна Корея във войната в Украйна. Байдън призова Си да разубеди Северна Корея да задълбочи подкрепата си за Русия във войната ѝ срещу Украйна. През изминалите седмици се появи информация, че в Русия са изпратени хиляди севернокорейски войници, които да участват във войната на нейна страна.
Вижте също Външната политика на Тръмп. Ще се върнат ли САЩ към едностранно налагане на сила