Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел каза, че има намерение да участва в изборите за Европейски парламент, които ще се проведат през юни. Пред белгийският Де Стандарт той каза, че ако бъде избран, ще се оттегли от председателския пост и ще поеме функциите на евродепутат.
Новината идва шест месеца преди изборите за Европейски парламент и в момент на разделение между част от страните в ЕС по различни въпроси. Сред тях са подкрепата за Украйна, действията на отделните страни за справянето с миграцията, преосмисляне на части от Зелената сделка и други.
Вижте също Година на избори и продължаващи войни. Какво да очакваме през 2024„Ако бъда избран, ще заема мястото си [в Европарламента]. Европейският съвет може да предвиди развитията и да определи приемник към края на юни – началото на юли“, каза Мишел.
Изданието Политико коментира, че решението на Шарл Мишел ще създаде сериозни затруднения на европейските лидери, които ще трябва да изберат в спешен порядък нов председател на съвета.
В случай на оттегляне на Мишел и липса на консенсус на страните от ЕС, постът ще бъде приет от премиера на Унгария Виктор Орбан. Това ще случи, тъй като Унгария поема ротационното председателство на ЕС между юли и декември 2024 г. Унгарският премиер води тежки битки с голяма част от европейските лидери, а Будапеща остава най-близкият съюзник на Русия и Владимир Путин измежду страните членки на блока.
Вижте също Новото семейство на Радев. Защо президентът нареди България до Унгария и СърбияШарл Мишел е бивш премиер на Белгия. От края на 2019 г. той застана начело на Европейския съвет. Стандарт пише, че Мишел вероятно ще оглави листата с кандидатите за Европарламента на дясноцентристката партия „Реформаторско движение“.
Европейският съвет е институцията, съставена от ръководителите на всички страни членки на блока, която определя общите политики и взема големите решения в рамките на ЕС. Нейният председател води заседанията, оформя и подпомага приемането на общи решения и един от главните представители на ЕС в международната политика. Постът се смята за втория най-важен в рамките на съюза след този на председателя на Европейската комисия.
Вижте също Какво на практика се променя с влизането в Шенген