САЩ и Русия обсъждат "нормализиране" на дипломатическите си мисии

Брифинг на говорителката на Държавния департамент на САЩ Тами Брукс във Вашингтон

САЩ и Русия подновяват разговорите за нормализиране на дейността на дипломатическите си мисии, съобщи говорителката на Държавния департамент Тами Брус във вторник. Новият кръг от консултации ще се проведе в четвъртък в Истанбул.

Новината идва на фона на влошените дипломатически отношения между двете страни след началото на руската инвазия срещу Украйна през 2022 г. Оттогава техните посолства – съответно в Москва и във Вашингтон, работят с намален капацитет.

Вижте също Совалкова дипломация. Как може да се сложи край на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява за подобряване на отношенията, откакто встъпи в длъжност през януари. Сега Тами Брус каза, че в четвъртък няма да бъдат обсъждани политически въпроси или въпроси на сигурността, а войната в Украйна „категорично“ няма да бъде включена в дневния ред.

„Тези разговори са съсредоточени единствено върху операциите на нашите посолства, а не върху нормализирането на двустранните отношения като цяло, което може да се случи само след като има мир между Русия и Украйна“, каза тя.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова по-рано съобщи, че руската делегация ще бъде ръководена от новия руски посланик в САЩ Александър Дарчиев, а американската – от заместник-помощник държавния секретар по европейските и евразийските въпроси Соната Култър.

За последен път Вашингтон и Москва се срещнаха в Истанбул на 27 февруари, за да обсъдят работата на дипломатическите си мисии. И двете страни определиха първия кръг от разговорите като полезен.

След това американската страна каза, че на срещата са били определени стъпки за нормализиране на функционирането на дипломатическите мисии, а руската – че е предложила възстановяване на преките полети между САЩ и Русия.

През последните години напрегнатите отношения между двете страни доведоха до ограничения на дипломатическата работа в съответните столици, включително експулсиране на голям брой дипломати, затваряне на офиси и други.

Вижте също Кой е Александър Дарчиев, новият посланик на Русия във Вашингтон

Миналата седмица Русия изпрати специалния си пратеник Кирил Дмитриев във Вашингтон по покана на пратеника на Тръмп Стив Уиткоф.

След разговорите Дмитриев каза, че вижда „положителна динамика“ в отношенията между Москва и Вашингтон, но различията остават и са необходими още срещи за тяхното разрешаване. Дмитриев добави, че са в ход стъпки за възстановяването на директните полети между Русия и САЩ.

През последните няколко месеца Москва и Вашингтон се договориха да започнат работа за прекратяване на войната в Украйна и за подобряване на дипломатическите и икономическите си връзки. Това включва възстановяване на персонала в посолствата.

Месец след като се върна в Белия дом през януари тази година, Тръмп проведе първия си официален разговор с руския президент Владимир Путин. Това се случи след тригодишна международна изолация на Русия заради войната ѝ срещу Украйна.

Преди това само няколко западни лидери бяха провеждали разговори или срещи с Путин след началото на войната – премиерите на Унгария и Словакия Виктор Орбан и Роберт Фицо, които са традиционни съюзници на Русия, както и германският канцлер Олаф Шолц.

Подходът на Тръмп спрямо Русия предизвика тревога сред европейските лидери и опасения, че САЩ може да се опитат да договорят мирно споразумение, което да е неизгодно за Киев.

Вижте също Европа спеше, а Путин действаше. Как НАТО намали парите за отбрана, докато Русия го заплашваше