Парламентът спря избора на Сарафов и забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор

Председателката на парламента Наталия Киселова

Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат няма да може да избира главен прокурор, както и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд (ВАС). Това окончателно реши Народното събрание в сряда с поправки в Закона за съдебната власт (ЗСВ).

По-късно парламентът гласува и да бъде прекратена процедурата за избор на главния прокурор, в която досегашният временно изпълняващ функциите, Борислав Сарафов, е единствен кандидат.

Новината идва, след като във вторник правната комисия в парламента взе решение да остави правото на ВСС да избира т.нар. трима големи в съдебната власт дори когато мандатът му е изтекъл. Искането за промяната беше направено първоначално от „Продължаваме промяната – Демократична Бългрия“ (ПП-ДБ) и „Възраждане“, а приетите окончателни промени бяха от проекта на партията на Костадин Костадинов.

Вижте също Четири причини Борислав Сарафов да не бъде избран за главен прокурор

Приетата поправка в чл. 33, ал. 4 казва, че в процедури по предложения за назначаване или освобождаване на тримата големи „могат да участват само изборни членове, чиито мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението“.

Това решение означава, че настоящият състав на ВСС няма да може повече да провежда процедурите по избор на главен прокурор и председател на ВАС, тъй като мандатът му е изтекъл преди повече от две години.

Текстът беше подкрепен от всички партии в парламента с изключение на „ДПС – Ново начало“. Подкрепа дойде и от ГЕРБ и БСП, които не гласуваха за него в правната комисия в сряда. При финалното одобряване на новата редакция на целия чл. 33 от ЗСВ „за“ бяха и от ДПС-НН.

По този начин Борислав Сарафов ще остане начело на прокуратурата, а Георги Чолаков – начело на ВАС. И двамата обаче няма да могат да заемат тези функции по-дълго от шест месеца. Причината е, че парламентът прие окончателно, че никой не може да е изпълняващ функциите за повече от половин година.

Същевременно бяха отхвърлени ключови ограничения към хората, временно заемащи някой от постовете на тримата големи:

  • Парламентът не подкрепи предложението след края на мандата си тримата големи да не могат да бъдат временно изпълняващи функциите на позицията, която са заемали до момента. Тоест няма пречка досегашният ръководител на ВАС, Георги Чолаков, да остане на поста си и през следващите 6 месеца, макар мандатът му да е изтекъл.
  • Беше отхвърлена идеята да се забрани на човек, който е заемал ролята на временно изпълняващ, да се кандидатира за титуляр на ВКС, ВАС или прокуратурата. Тоест след сформирането на нов ВСС Борислав Сарафов ще може да се кандидатира за главен прокурор отново.
  • Не беше прието и заместниците на тримата големи да не могат да бъдат назначавани за изпълняващи функциите. Именно по този начин Борислав Сарафов зае позицията на временно изпълняващ функциите на главен прокурор, след като беше заместник на Иван Гешев.

Парламентът прие да ограничи броя на заместниците на главния прокурор до двама. Освен това в случай на връщане на предложението за назначаване на някой от тримата големи от президента, Пленумът ще приема повторно решение за избор най-малко 2 месеца след получаването на указа.

През декември Конституционният съд (КС) отказа да да отговори на въпроса дали състав на ВСС с изтекъл мандат може да избира тримата големи в съдебната власт. Това позволи настоящите съдебни кадровици да продължат с процедурата за избор на нов ръководител на държавното обвинение.

Същевременно през последните седмици серия от публични разкрития показа необяснимо високите доходи на сина и бившата съпруга на Сарафов. Самият Сарафов от години е обвиняван и в зависимости спрямо ГЕРБ и санкционирания за корупция Делян Пеевски.

Вижте също Сарафов, Гешев, Цацаров. Има ли руски връзки в прокуратурата