Да пробягаш цял континент. Ръс Кук, който прекоси Африка за 352 дни

Ръс Кук при завършването на своето бягане в Тунис, 7 април 2024 г.

Той е първият, който пробяга африканския континент от най-южната до най-северната му точка. Направи го за две благотворителни каузи, но и за да вдъхнови още хора да променят живота си с помощта на спорта. Британският ултрамаратонец Ръс Кук е Човек на деня на Свободна Европа.

Представете си, че единственото, което сте правили всеки ден в продължение на близо една година, е да тичате. Тичали сте през пустини, планини, джунгли. Изминали сте над 16 000 километра по цялата дължина на Африка, преживели сте обир, опит за отвличане, хранително отравяне, контузии.

И накрая, след 352 дни и хиляди трудности, достигате финала. Кое ще е първото, което ще направите?

За Ръс Кук отговорът е лесен - ще си поръчате една голяма чаша ягодово дайкири. Именно това направи самият той в неделя, когато стана първият човек, прекосил с бягане Африка по цялата ѝ дължина от юг на север.

"Малко съм уморен", бяха едни от първите думи на 27-годишния британец, когато достигна най-северната точка на Африка - нос Рас бен Сака в Тунис.

Неговото предизвикателство започна на 22 април миналата година от най-южната точка на африканския континент - Иглен нос в Република Южна Африка. От там той премина през още 14 държави - Намибия, Ангола, Демократична република Конго, Република Конго, Камерун, Нигерия, Бенин, Того, Гана, Кот д'Ивоар, Гвинея, Сенегал, Мавритания и Алжир, за да достигне финално до Тунис.

По думите му целият маршрут е трябвало да бъде внимателно планиран заради нестабилната политическа ситуация в много от страните, както и специфичните природни условия.

Знаех, че ще е трудно, но знаех и че се гмуркам в непознатото

"Знаех, че ще е трудно, но знаех и че се гмуркам в непознатото. Мога спокойно да кажа, че надмина всичките ми очаквания", отбеляза Кук пред Ройтерс след успешния край на предизвикателството.

Сред непредвидените трудности, които среща по пътя, са хранително отравяне в Камерун и проблеми с гърба, заради които е принуден да прекъсне бягането си за 48 часа и да отиде на лекар в Нигерия.

На втория месец от ултрамаратона той и екипът, с който пътува, са ограбени от въоръжение крадци, които взимат всичките им пари, телефони, фотоапарати и паспорти. След това до края на бягането му в Ангола ги съпровожда полицейски ескорт.

По думите на младия британец въпреки многото трудности през всичките 352 дни мисълта за отказване се е появила само веднъж в главата му. Това се случва, след като в Конго въоръжена група се опитва да ги отвлече.

"Най-страшният момент беше в Конго, докато се возех на задната седалка на мотоциклет, мислейки, че ще умра, движейки се някъде към джунглата. Това беше доста безумно", разказа Кук.
"Вероятно в продължение на около минута обмислях да се откажа, но след това осъзнах, че не мога", добави той.

В миналото и други атлети са успявали да преминат с бягане Африка по цялата ѝ дължина, но според екипа на Кук той е първият, който започва и завършва в най-крайните географски точки на континента. Някои предишни постижения например са завършвали в Кайро или Таба в Египет, но те не са най-северната точка на Африка.

Целта на Кук сега беше не само поставянето на спортен рекорд. Бягането му целеше да събере дарения за две благотворителни организации - Sandblast и Running charity.

Първата защитава правата на хората в Западна Сахара - оспорвана територия, която е само частично призната и като държава. Втората организация подкрепя млади хора в неравностойно положение във Великобритания да се интегрират в обществото с помощта на спорт и по-конкретно - бягане.

До края на своето предизвикателство в неделя Кук успя да събере близо 600 000 паунда за двете каузи, като се надява хората да продължат да даряват средства и след приключването на неговия 12-месечен ултрамаратон.

Самият той казва, че бягането е променило собствения му живот. Именно то е успяло да го откъсне от проблемите му с алкохола и хазарта. Сега пред Ройтерс Кук споделя, че се надява постижението му да окуражи и други да преодолеят зависимостите си с помощта на спорта.

"По принцип силно вярвам в силата на спорта да прави чудеса с животите на хората", каза Кук.

"Той промени моя живот, така че ще съм много щастлив, ако и други хора се вдъхновят и излязат навън да потичат или да се заемат с който и да било спорт".

Вижте също Халюцинации и никакъв сън. Джасмин Парис - първата жена, завършила маратона, който "никой не завършва"