Известни представители на руската опозиция проведоха в неделя шествие в центъра на Берлин в знак на протест срещу режима на руския президент Владимир Путин и войната на Русия срещу Украйна.
Начело на шествието бяха Юлия Навалная, вдовица на главния критик на Путин Алексей Навални, както и Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза, известни опозиционери, които през лятото бяха освободени от Русия в рамките на историческа размяна на затворници между Москва и Запада.
В протеста заедно с тях се включиха най-малко 1000 души, предаде Асошиейтед прес.
Новината за протеста им идва малко преди руската инвазия срещу Украйна да навърши 1000 дни след началото си на 24 февруари 2022 г.
Вижте също Кои са 16-те души, които Западът успя да изведе от руски затвори„Не на Путин. Не на войната“, гласеше плакатът на Навалная, Яшин и Кара-Мурза начело на шествието. По време на протеста се чуваха викове „Русия без Путин“ и други скандирания на руски език. Някои хора носеха знамената на Русия и Украйна.
По време на събитието Яшин каза пред събралото се множество: „Путин не е Русия. Русия сме ние. И ние сме против войната“, докато участниците в шествието скандираха: „Русия ще бъде свободна“ и „Свобода за политическите затворници“.
„Шествието има за цел да обедини всички, които се противопоставят на агресивната война на Владимир Путин в Украйна и на политическите репресии в Русия“, се казва в изявление на организаторите на протеста.
„Настояваме за незабавно изтегляне на руските войски от Украйна, осъждане на Владимир Путин като военнопрестъпник и освобождаване на всички политически затворници в Русия“, се казва в изявление на протестиращите.
Преди демонстрацията Яшин каза, цитиран от АП, че демонстрантите използват свободата, която имаме тук, в Берлин, за да покажем на света, че мирна, свободна и цивилизована Русия съществува“.
Протестът на противниците на Путин дойде в момент, в който руската опозиция се бори да запази влиянието си, след като през февруари най-изтъкнатият опозиционен лидер в Русия - Алексей Навални, почина в затвора.
През последните десетилетия той и неговите поддръжници се борят срещу репресиите на режима на Путин, които се засилиха след началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.
Преди началото на протеста в социалните мрежи се разрази спор дали руското знаме трябва да присъства в шествието. Според хората, които са против неговото развяване, руското знаме е дискредитирано заради войната, която Москва води срещу Киев.
В отговор на този спор Яшин каза, че „дискусията за знамената явно замъглява същността на акцията, която искаме да проведем в Берлин“.
Украински официални лица бяха скептични към планираното шествие. Украинският посланик в Германия Олексий Макеев разкритикува събитието като „разходка без достойнство и без последствия“, като добави, че то илюстрира „слабостта“ на опозицията.
Според Макеев тримата опозиционери не правят достатъчно, за да подкрепят Киев и да призоват съгражданите си да протестират в Русия.
Руската антивоенна опозиция в изгнание до голяма степен не успява да представи ясен план за действие след смъртта на Навални. Знаковата размяна на затворници между Русия и Запада през август и освобождаването на ключови руски дисиденти породи надежди, че опозиционното движение ще получи нов тласък.
Вижте също "Ще липсвам от всички снимки". Как Навални посрещна смъртта