Русия и САЩ да си разменят военна информация и да посещават военните си съоръженията. Сега това звучи невъзможно. Но не винаги е било така.
Преводач от армията на САЩ превежда на полковници от Ракетните войски със стратегическо предназначение на Русия на входа на шахта за достъп до силоз за ядрени ракети.
Горната снимка, направена през октомври 1996 г., е една от няколкото, които се съхраняват в Националния архив на САЩ, и запечатва краткото размразяване на отношенията между Москва и Вашингтон, започнало с наближаването на разпада на СССР и завършило с възхода на Владимир Путин.
Руски и американски контролни екипи разглеждат тренировъчен силоз за ракети „Minuteman II“ на ВВС на САЩ в рамките на Договора за намаляване на стратегическите оръжия.
През декември 1991 г. Борис Елцин, тогава бъдещи президент на Русия, разказва подробно на държавния секретар на САЩ Джеймс Бейкър как точно ще бъде задействана системата за ядрен удар на Кремъл в случай на нападение.
Руски генерали се запознават с тренировъчно съоръжение за изстрелване на ракети в базата на ВВС Малмстром в Монтана.
Изненадващият жест на откритост на Елцин е последван от поредица от отстъпки и от двете страни, които водят до премахването на хиляди ядрени бойни глави от арсеналите на всяка от тях.
Двама висши офицери от Ракетните войски със стратегическо предназначение на Русия седят в креслата на американски симулатор на ядрени ракети, използван за обучение.
Русия и Съединените щати се споразумяват да намалят значително броя на десетките хиляди ядрени оръжия, които всяка от страните притежава, и да „обезвредят“ други. Планирани са взаимни посещения на руски и американски съоръжения за ядрени оръжия като начин за укрепване на доверието.
Уилям М. Мун (вляво) позира с руския генерал-майор Владимир Фролов, който отговаря за сигурността на руските ядрени оръжия.
От 1992 г. до 2014 г. Уилям М. Мун е ръководител на Програмата за ядрена сигурност в рамките на Програмата за съвместно намаляване на заплахата в няколко постсъветски държави. Той е преживял от първо лице трудното затопляне на отношенията през 90-те години.
Руски генерал-майор стреля с произведена в САЩ лека картечница М249 на стрелбището на военновъздушната база на САЩ.
Мун е отговорен за организирането на две посещения на руски генерали в американски съоръжения за съхранение на ядрени бойни глави. Той разказва пред Радио Свободна Европа, че при едно от тези посещения на членовете на руската делегация са били дадени персонални пропуски за достъп, но по необясними причини посетителите са разменили пропуските помежду си. Този ход „предизвикал нарушение на сигурността, което накарало охраната на морската пехота да извади оръжията си и да обгради делегацията“.
Генерал Игор Сергеев (вляво), главнокомандващ на Ракетните войски със стратегическо предназначение на Русия, се среща с генерал-лейтенант Дирк Джеймсън по време на обиколката на Сергеев из американските военни обекти с цел „установяване на контакт“ със САЩ през декември 1993 г.
Командирът на базата бил „бесен“, казва Мун за казуса с личните карти. „Стана невъзможно за тези от нас, които участват в Програмата за съвместно намаляване на заплахата, да поканят руски делегации да посетят други американски обекти“.
Американски военни се запознават с генерал Игор Сергеев през декември 1993 г.
Спомняйки си за собствените си посещения на съоръжения за съхранение на ядрени бойни глави в Русия, Мун казва, че мисиите са включвали „пътуване в микробуси в продължение на три или повече часа със затъмнени прозорци“. На него и на екипа му също така е било забранено да носят каквито и да било метални предмети. „Дори ми взеха ботушите, защото в тях имаше метална защита“.
Американски моряци носят сувенирни съветски шапки, докато позират с местни жени във Владивосток през септември 1992 г. по време на тридневно посещение на американските военноморски сили.
Наред с посещенията на военни в съоръженията за съхранение и изстрелване на ядрени ракети, през 90-те години на миналия век се провеждат няколко обмена между руските и американските военни.
Руски и американски моряци се подготвят да пият на борда на руски разрушител с управляеми ракети.
Към средата на 90-те години отношенията между Москва и Вашингтон започват да се влошават заради разширяването на НАТО на изток и нарастващото участие на алианса във войната в Босна. Андрей Козирев, външен министър на Русия по времето на Елцин, описва американските си колеги като „малки западни бандити“.
Мун казва, че срещите между американските и руските военни, започнали през 90-те години на ХХ век, са били преустановени от Вашингтон след анексирането на Украйна от Русия през 2014 г. Проверките на място по договора за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия бяха спрени по взаимно съгласие през 2020 г. заради пандемията от COVID-19. От миналата година САЩ опитват да ги възобновят, но Русия отказва.
Руски капитан (в средата) разговаря с офицери от Военноморските сили на САЩ по време на посещение на американски ракетен крайцер.
Мун казва, че поглеждайки назад към надеждата от 90-те години на миналия век, „за мен е дълбоко смущаващо, че след толкова тясно сътрудничество с руското министерство на отбраната в продължение на почти 20 години, включително над 75 посещения в Русия, руснаците прекъснаха всички комуникации и решиха да започнат непровокирана геноцидна война срещу Украйна“.
Мун добавя: „Надявах се, че работата ми ще доведе до по-нататъшно намаляване на ядреното напрежение, но Русия избра агресията вместо сътрудничеството.“