Зад затворени врати. Как Русия съди опонентите си в Крим

Дилавер Салимов по време на процеса срещу него в съда в Крим през 2024 г.

Украинци от окупираните от Русия територии са отвличани и водени в Крим. Окупираният полуостров се оказва място за осъждането им по изфабрикувани обвинения. Как Русия съди опонентите си?

След повече от десетилетие под руска окупация Кримският полуостров в Украйна не е толкова свободно място - особено за онези, които се осмеляват да се противопоставят на Кремъл.

Но не само дела на жители на Крим се разглеждат там тези дни от контролираните от Москва съдилища.

Откакто Русия започна непровокираното си пълномащабно нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., арестите в Крим се превърнаха в дом на десетки политически активни украинци, отвлечени от други части на страната, които са под руска окупация.

Вижте също "Узаконено изтезание". Навални може да не е последният руски опозиционер, за когото затворът означава смърт

Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) разглежда някои от най-забележителните съдебни процеси, проведени на черноморския полуостров през 2024 г.

Осъден след противопоставяне на символа Z

През август 2023 г. жителят на Крим Дилавер Салимов изразява възмущението си, когато вижда на бензиностанция в малкия град Старият Крим служител, носещ бейзболна шапка със символа „Z“, който насърчава и оправдава руската военна агресия.

Тогава Салимов иска от служителя да свали шапката. Твърди се, че го е заплашил, че ще плати на някого да го "изгори".

Кадрите от инцидента са публикувани в канал в Телеграм, за който се предполага, че е свързан с Федералната служба за сигурност (ФСБ) на Русия. Бързо следват съобщения за задържането на Салимов.

Първоначално той е глобен за "дискредитиране на руската армия".

Според Кримската група за правата на човека срещу него са повдигнати обвинения за отправяне на смъртни заплахи едва след като той отказва да изпълни искането да публикува видео извинение, докато е в ареста.

Процесът срещу него започва през февруари 2024 г. и е закрит за пресата. Осъден е на една година в наказателна колония.

Салимов е кримски татарин - тюркоезична мюсюлманска група, която е коренно население на Крим.

В доклад за 10-годишнината от руската окупация на полуострова, публикуван миналата година, правозащитната организация Амнести Интернешънъл обвини Русия, че "[се опитва] да промени етническия състав на Крим, като същевременно потиска неруските идентичности на полуострова".

Москва прави това, като ограничава образованието на украински и кримско-татарски език, атакува религиозните малцинства, задушава медиите и културата, подкопава представителните институции и злоупотребява със системата на наказателното правораздаване, пише Амнести Интернешънъл.

В доклада се цитират доказателства, че Русия е прехвърлила собственото си население в Крим в нарушение на международното право.

Полуостров за затворници

Според гражданската група "Ираде", фокусирана върху Крим, заплахите за насилие срещу жителите на на полуострова, за които се знае, че подкрепят Украйна, са нещо обичайно.

Официалното съдебно преследване, както в случая със Салимов, е по-рядко срещано.

Но от началото на нахлуването на Русия в Украйна има редица известни случаи на насилствено прехвърляне на жители на други окупирани украински региони на полуострова, за да бъдат изправени пред правосъдието.

Украинският активист и писател Сергий Цихипа е отвлечен от руските сили от родния си град Нова Каховка в Херсонска област в Украйна през март 2022 г., след като градът попада под руски контрол.

По това време той е доброволец и доставя храна и лекарства на възрастни хора в окупираните територии.

Сергий Цихипа

Цихипа е задържан в продължение на девет месеца без обвинения, адвокат или контакт със семейството си, след което е принуден да признае и е обвинен в шпионаж.

През октомври 2023 г. назначеният от Русия "Върховен съд на Република Крим" осъжда Цихипа на 13 години затвор. През февруари 2024 г. решението е потвърдено.

Сега той излежава присъдата си далеч от Нова Каховка и Крим, в наказателна колония с максимално ниво на сигурност в руската Рязанска област.

Олександър Тарасов, друг украински активист, е бил в предварителния арест заедно с Цихипа в кримския Симферопол.

Тарасов, който е освободен през 2023 г. и на когото е разрешено да се присъедини към семейството си в Германия, казва, че Цихипа е бил подложен на особено жестоки изтезания и малтретиране заради предишната си служба в украинските служби за сигурност.

Много по-малко подробности са известни за процеса срещу Ирина Хоробцова, специалистка по информационни технологии и правозащитничка, която публично се противопоставя на руската окупация на град Херсон и изчезва през май 2022 г.

След като първоначално отричат каквато и да е съпричастност към изчезването ѝ, през август 2024 г. руските власти потвърждават, че Хоробцова е осъдена на 10 години и половина затвор по обвинения в шпионаж.

Прокурорите твърдят, че тя е "събирала и предавала на [украинското разузнаване] информация за местоположението, времето, маршрутите и движенията" на руските военни части в родния ѝ регион.

Те твърдят, че това се е случвало "от февруари 2022 г. до март 2023 г.".

Дмитро Шайнога, жител на украинската Запорожка област, която е частично окупирана от руските сили, изчезва през октомври 2022 г. и по-късно е открит в кримски следствен арест от правозащитната група "Трибунал. Кримски епизод".

През октомври 2024 г. прокуратурата на Русия обявява, че е осъден на 12 години затвор, след като е обвинен в предоставяне на геолокационни данни на украинското разузнаване. Не е ясно как е пледирал и дали е имал достъп до адвокат. Присъдата му е издадена от съд в Запорожие.

Отмъщение за инцидента с "Норд"

През март 2018 г. украинските власти задържаха регистрирания в Русия риболовен кораб "Норд" в Азовско море за нарушаване на украинското законодателство - заради незаконно отплаване от окупираното кримско пристанище Керч.

Инцидентът привлече вниманието на руската пропаганда.

През май 2022 г. двама украински граничари, за които се съобщава, че са участвали в тази операция - Иван Терешченко и Василий Дмитриук, са заловени от руските сили по време на обсадата на "Азовстал" в Мариупол от Москва.

Те са обвинени в отвличането на кораба и екипажа. По време на процеса в Симферопол двамата твърдят, че са невинни, казват, че са действали по официална заповед за защита на украинските граници.

Въпреки несъответствията в обвинението и отказа на съдията да приеме доказателствата на защитата, мъжете са осъдени на 17 години затвор, съобщават руските медии през юни 2024 г.

Вижте също "Игра на рулетка". Как феминистките организации в Русия се справят с ограниченията на властта