Русия изтегля част от военната си техника от Сирия

Руски военни товарят военна техника на борда на транспортен самолет Антонов Ан-124-100. Снимката е илюстративна.

Руски товарен самолет е излетял рано сутринта в събота от военновъздушната база Хмеймим в Сирия, вероятно за Либия. Това съобщи Ройтерс, като се позова на сирийски служител по сигурността.

Според информация от още четири други сирийски източници на агенцията, Русия изтегля част от военната си техника, но засега остава във военните си бази в Сирия.

Вижте също Как падането на Башар Асад застраши базите на Русия в Сирия

Русия разполага с две бази на сирийска територия - морска база на пристанището Тартус на Средиземно море и военновъздушната база Хмеймим, на около 60 км на юг от Тартус.

Тяхното бъдеще остава под въпрос, след като преди седмица въоръжени бойци, противопоставящи се на президента Башар ал-Асад, превзеха редица градове, включително столицата Дамаск, и свалиха неговия режим от власт.

В събота Ройтерс цитира свои сирийски източници, които са в контакт с руските военни, които казаха, че Москва изтегля силите си от фронтовите линии в Северна Сирия, както и че изтегля част от тежката си техника и висши сирийски офицери от страната.

По-рано сателитни снимки, направени в петък от компанията за сателитни технологии "Максар", показаха, че Русия изглежда се готви да изтегли военна техника от военновъздушната база Хмеймим.

"Два тежки транспортни самолета Ан-124 се намират на летището - и двата са с вдигнати носови конуси и са подготвени за натоварване на оборудване или други товари", казаха от "Максар".

Тежък транспортен самолет Ан-124 се готви да бъде натоварен с оборудване във военновъздушната база Хмеймим в Сирия на 13 декември.

"В близост до тях боен хеликоптер Ка-52 се демонтира и изглежда се подготвя за превоз, докато компоненти от батарея за ПВО С-400 се подготвят за транспортиране от предишната си дислокация във военновъздушната база“, каза още компанията.

Във военноморската база на Русия в Тартус, единствената руска база на Средиземно море, която е център за ремонт и попълване на запасите, "до голяма степен няма промени, откакто на 10 декември заснехме две фрегати, които продължават да бъдат в шелфа на Тартус", допълниха от "Максар".

Руските официални лица до момента не са коментирали бъдещето на военните бази на Москва в Сирия.

Вижте също Как бунтовници свалиха режима на Асад в Сирия след половин век управление

Присъствието на Русия в страната датира още от времето на СССР. Още тогава Кремъл получава достъп до дълбоководното средиземноморско пристанище Тартус.

То е изключително важно за Русия, защото е нейното единствено дълбоководно пристанище в топли води и е ключово за търговията и влиянието ѝ в африканските страни.

През 2011 г. в Сирия избухнаха масови протести срещу авторитарния режим на Асад, които прераснаха в гражданска война. Тогава Русия изпрати сериозна военна помощ - оръжия и войски, благодарение на които Асад успя да задържи властта си.

В замяна сирийският президент предостави на Москва 49-годишен достъп до Тартус и военновъздушната база в Хмеймим. Не е ясно какво е бъдещето на това споразумение след падането от власт на Асад.

Вижте също Лидерът на бойците, които свалиха Асад. Кой е Абу Мохамад ал-Джулани