Русия изгони шестима британски дипломати, които обвини в шпионаж

Британското посолство в Москва

Руската служба за сигурност ФСБ съобщи в петък, че е отнела акредитацията на шестима британски дипломати в Москва, предаде Ройтерс. Според Русия действията на дипломатите показват признаци на шпионска и саботажна дейност.

Новината идва на фона на очакванията в петък САЩ и Великобритания да дадат разрешение на Украйна да използва техни ракети с голям обсег за удари дълбоко в територията на Русия.

Вижте също Къде са онези 1 млн. снаряда, които Европа обеща на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски настоява за подобно решение от месеци. Руският президент Владимир Путин обаче каза, че Западът ще влезе в директна война с Русия, ако го допусне.

На това изказване британският премиер Киър Стармър отговори, че Русия е тази, която е започнала военния конфликт срещу Украйна, и може да го приключи „незабавно“.

Малко след това Русия взе решението да експулсира шестима британски дипломати. ФСБ каза, че разполага с документи, които показват, че отдел на британското външно министерство е координирал „ескалация на политическата и военната ситуация“ и е имал за задача да осигури стратегическо поражение на Москва във войната ѝ срещу Киев.

„Разкритите факти дават основание да се счита, че дейността на британските дипломати, изпратени в Москва от дирекцията, застрашава сигурността на Руската федерация“, казват от ФСБ.

Имената на шестимата дипломати бяха обявени по руската държавна телевизия, която показа и техни снимки.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от държавната информационна агенция ТАСС, каза, че дейността на британското посолство в Москва е излязла далеч извън рамките на дипломатическата конвенция.

Очаква се разрешението Украйна да атакува руската територия с британски и американски ракети да бъде обявено на среща в петък между Стармър и президента на САЩ Джо Байдън.

Русия често използва обвиненията в шпионаж като политическо оръжие срещу противници на управлението на Путин. През юли руски съд осъди американския журналист Еван Гершкович на 16 години затвор именно по обвинения в шпионаж.

В началото на август кореспондентът на „Уолстрийт джърнъл“ беше включен в мащабна размяна на затворници, която включваше и журналистката от RFE/RL Алсу Курмашева, бившия американски морски пехотинец Пол Уилън и няколко лишени от свобода руски дисиденти.

Вижте също Какво ще прави Брюксел, след като Унгария даде лесен достъп на руснаци до ЕС