Русия се запасява с петрол от Казахстан след украинските удари по рафинерии

Рафинерия в Рязан е обхваната от огън на 13 март.

Русия е поискала от Казахстан да достави 100 000 тона бензин в случай на недостиг на гориво. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на три източника. Един от събеседниците на агенцията твърди, че сделката вече е договорена, но казахстанските власти засега отричат.

Новината идва на фона на все повече успешни атаки с украински дронове срещу руски рафинерии далеч от фронта. На 2 април дронове удариха цех за сглобяване на дронове в Елабуга и рафинерия "Танеко" в Нижнекамск. Те се намират в руската република Татарстан, на над 1100 км. от фронта.

Вижте също Украйна удари 13 важни петролни рафинерии в Русия. Какъв е ефектът

Като причина за подобно искане от страна на руските власти източниците на изданието "Важни истории" виждат факта, че ударите на украинските сили са извадили от строя повече от 15% от капацитета на Русия за преработка на нефт.

В Русия седмичното производство на бензин и дизел продължава да намалява заради атаките на украински дронове срещу рафинериите. По данни на Росстат към края на март производството на бензин в Русия е намаляло с 14% в годишно изражение, а производството на дизелово гориво - със 7%.

Русия рязко увеличи вноса на бензин от Беларус. През февруари в страната са влезли 590 тона беларуски бензин, а през март общото количество достига 3000 тона.

През март бяха ударени рафинерия на "Роснефт" в Рязан и рафинерия на "Лукойл" в Кстов в Нижегородска област. Те са сред 10-те най-големи в Русия. Не се съобщава колко време ще продължи ремонтът.

Вижте също "Детайлна стратегия" с дронове. Защо горят рафинерии на "Лукойл" и "Роснефт" в Русия

Нападнати бяха също рафинерия в Славянск в Краснодарския край, както и рафинерии в Сизран и Куйбишев в Самарска област.

Общо 15 рафинерии в 10 региона на Русия са атакувани от началото на годината. Общият им капацитет за рафиниране е 192 млн. тона петрол годишно. Официално Киев не е поел отговорност за нападенията срещу руските петролни рафинерии.

Междувременно "Файненшъл таймс" съобщи, че Вашингтон е призовал Киев да спре да атакува енергийната инфраструктура на Русия. Според САЩ ударите по тези съоръжения могат да доведат до повишаване на световните цени на петрола и да провокират ответни действия на Москва срещу енергийната инфраструктура на Украйна.

В отговор Москва удари на 22 март водноелектрически централи и важни обекти в електропреносната мрежа на Украйна, като причини мащабен срив в системата.

Вижте също 100 млрд. евро и заобикаляне на опасността "Тръмп". Каква помощ за Украйна предлага шефът на НАТО