Румъния е била мишена на "агресивни хибридни руски атаки" преди изборите, сочат разсекретени документи на Върховния съвет за отбрана на Румъния (CSAT). По този повод Съединените щати призоваха за разследване на тези данни.
В един от документите Румънската разузнавателна служба (SRI) посочва, че класираният на първо място кандидат в президентските избори Калин Джорджеску е бил масирано промотиран в платформата ТикТок чрез координирани профили, алгоритми за препоръчване и платена реклама.
Вижте също Как ТикТок помогна на проруски кандидат да стигне до балотаж за президент на РумънияНа първия тур, който се проведе на 24 ноември, Джорджеску - крайнодесен популистки кандидат, който не беше сред фаворитите според проучванията, неочаквано спечели. Елена Ласкони, проевропейска представителка на дясноцентристката реформистка партия "Съюз за спасение на Румъния", също се класира за балотажа.
По-рано Джорджеску каза, че е не е изхарчил нито една лея в предизборната си кампания, припомня Ройтерс.
Какво съдържат документите
Разсекретените документи разкриват, че над 100 инфлуенсъри са получавали заплащане, за да агитират в полза на Джорджеску в ТикТок.
Също така според SRI данни за достъпа до официалния сайт на румънските избори са били публикувани в руски платформи за киберпрестъпления. Данните за достъпа вероятно са били получени чрез атакуване на легитимни потребители или чрез използване на легитимния сървър за обучение.
В документите пише още, че са идентифицирани над 85 000 кибератаки, целящи да се възползват от уязвимости в системата.
"Атаките са продължили интензивно, включително в деня на изборите и в нощта след тях", пише още в разсекретения документ на агенцията. "Начинът на действие и мащабът на кампанията ни карат да заключим, че извършителят разполага със значителни ресурси, характерни за атакуваща държава".
Русия отрече каквато и да е намеса в предизборната кампания в Румъния.
Какво казаха САЩ
В сряда САЩ изразиха безпокойство от предполагаемата руска кибернамеса и призоваха за разследване на случая.
„Данните, на които се позовава докладът, трябва да бъдат изцяло разследвани, за да се гарантира целостта на изборния процес в Румъния“, каза говорителят на Държавния департамент Матю Милър.
Той добави, че напредъкът на Букурещ като „силен съюзник в НАТО и партньор в Европейския съюз не може да бъде върнат назад от чуждестранни фактори, които се опитват да отклонят Румъния и външната й политика" от съюзите ѝ със запада.
Всякакви подобни промени „биха имали сериозни негативни последици“ за сътрудничеството на Вашингтон с Букурещ в областта на сигурността и биха отказали американските компании да инвестират в Румъния", добави Милър.
Позициите на Джорджеску
Националистът Джорджеску заема проруски и антинатовски позиции.
В сряда той каза в интервю за Ройтерс, че ако спечели, ще забрани износа на украинско зърно през Румъния и военната помощ за Киев. Той добави, че Букурещ не е задължен да се придържа към ангажиментите за отбранителни разходи на НАТО. Джорджеску постави под въпрос и ефективността на финансирането от Европейския съюз.
Ако Джорджеску победи Ласкони, която е проевропейски центрист, Румъния може да се окаже изолирана в източния фланг на НАТО, а ключовата ѝ подкрепа в рамките за Украйна срещу руската агресия може да отпадне, пише още Ройтерс.
Румъния помага за износа на милиони тонове украинско зърно през черноморското ѝ пристанище Констанца, обучавала е украински пилоти и е дарила система за противовъздушна отбрана Пейтриът на Киев. Страната има 650-километрова обща граница с Украйна и е домакин на американска противоракетна система и постоянна бойна група на НАТО.
В неделя в Румъния се проведоха и парламентарни избори, на които прозападните партии спечелиха най-много гласове, докато крайнодесните популистки партии получиха около една трета от общите гласове. Веднага след изборите прозападните партии започнаха преговори за съставяне на правителство.
Вижте също Не се харесват, но преговарят за правителство. Какво става в Румъния след изборите