България и Румъния ще влязат изцяло в Шенген през януари, каза румънският премиер

Румънският министър-председател Марсел Чолаку

Румъния и България ще влязат изцяло в Шенген през януари 2025 г. след ключова среща в Унгария в петък. Това каза румънският министър-председател Марсел Чолаку в понеделник.

Новината идва, след като през март тази година двете страни се присъединиха към Шенгенското пространство по въздух и вода след дълги години на чакане. Това беше резултат от частично споразумение с Австрия, която поиска ограничаване на мигрантите, преминаващи през двете държави, преди в споразумението да бъдат включени и сухопътните граници.

Вижте също "И ме принудиха да вляза вътре". Как момчета в черно правят пари и контролират трафика на държавната граница

По-рано този месец ръководителят на кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан съобщи, че Будапеща ще бъде домакин на среща на вътрешните министри на Австрия, Румъния и България в петък.

"Срещата в петък е много важна, затова се договорих с унгарския премиер, че ще отида там... в деня, в който вътрешните министри се събират, за да приключат окончателния документ", каза Чолаку пред телевизионния канал Antena3.

Той добави, че холандският парламент, който дълги години се противопоставяше на присъединяването на България, също ще трябва да одобри документа. Нидерландия оттегли ветото си срещу присъединяването на страната в края на 2023 г.

"Ние вече имаме съгласуван календар. Това [присъединяването] ще се случи от 1 януари 2025 г. Тези, които се връщат у дома за празниците, ще си тръгнат много по-лесно след това".

Чолаку не спомена България, но приемането на двете страни се разглежда като пакетна сделка.

В началото на октомври в своя реч Виктор Орбан предложи решението за пълноправно членство на двете страни в Шенген да бъде одобрено до края на годината. Това се случи при представянето на програмата на унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС пред Европейския парламент в Страсбург. Унгария пое председателството на 1 юли.

Румъния и България се намират на основни маршрути за нелегална търговия с оръжие и трафик на наркотици и хора. Въпреки това Европейската комисия съобщи, че задълбочено разследване е показало, че двете държави покриват критериите за присъединяване към Шенген.

Вижте също Вече в Шенген - паспорта, багажа, детето. Какво на практика се променя