ГЕРБ е направила максималното възможно с предложението си за правителство с премиер Росен Желязков и няма да участва в преговори за другите два мандата.
Това се разбра от изказванията на лидера на партията Бойко Борисов и нейни депутати в четвъртък. Ден по-рано номинираният от ГЕРБ кабинет не беше приет.
От "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) обаче обвиниха ГЕРБ, че не са направили нужното, за да потърсят подкрепа за предложението си. По думите на съпредседателя на ПП-ДБ Асен Василев, проектокабинетът "Желязков" е бил "просто отбиване на номера".
В същото време и от двете формации коментираха разцепения вот на втората най-голяма партия - ДПС. Но докато според Борисов това са нормални процеси, според Василев случилото се предвещава по-сериозни промени.
Вижте също Утвърдени партийни кадри и няколко дебютанти. Кой в ДПС тръгна срещу волята на ПеевскиСъщия ден Джевдет Чакъров, който е съпредседател на ДПС заедно с Делян Пеевски, призна за "натрупано напрежение" в движението. По думите му до него се е стигнало заради "едноличното управление".
В сряда кабинетът "Желязков" не беше приет, като за него гласуваха само депутатите от ГЕРБ и две трети от тези на ДПС. Една трета от народните представители на движението гласуваха против, както направиха и ПП-ДБ, "Възраждане", БСП, ИТН и "Величие".
Свършеното от ГЕРБ
В четвъртък пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи вчерашния ден като "тъжен", въпреки че още преди гласуването каза, че е убеден, че правителството ще бъде отхвърлено.
Той отново повтори и че партията му няма да подкрепи втория или третия мандат.
Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, който беше номиниран за министър, също защити действията на формацията си, като каза, че тя е предложила кабинет с експерти и е потърсила "отговорни политици".
"Повече от това не можем да предложим'', каза Добрев пред Нова телевизия.
В сряда обаче съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев зае обратната позиция, като каза, че според него ГЕРБ не са положили нужните усилия, за да съберат подкрепа.
По думите му за да има правителство в такава политическа обстановка, е нужно предварително обсъждане с другите партии на програмата и законодателство. Едва след това може да се пристъпи към избора на министри и на базата на това да се търси подкрепа.
"Този опит, който видяхме, беше просто отбиване на номера", добави Василев.
Вижте също Защо Бойко Борисов не се радва на победата сиРазцеплението в ДПС
Представителите на първата (ГЕРБ) и третата (ПП-ДБ) най-големи формации в парламента заеха противоположни позиции и по отношение на разрива в ДПС.
Часове преди гласуването в сряда депутатът Рамадан Аталай каза, че почетният председател Ахмед Доган е препоръчал ДПС да не подкрепя кабинета "Желязков". Съпредседателят Делян Пеевски обаче поиска депутатите от движението да подкрепят правителството.
Впоследствие една трета гласува "против", а две трети - "за".
Сега Бойко Борисов определи разрива в ДПС като нормален процес - "вътрешнопартийни неща, които е имало и в други формации, включително и ГЕРБ".
"Дори в ГЕРБ преди години (...) най-силният ми човек в партията я напусна", каза Борисов, визирайки бившия заместник-председател Цветан Цветанов. Той беше отстранен от постовете си заради случая “Апартаментгейт” през 2020 г.
Вижте също Специалната поправка. Как две години по-късно случаят "Златен век" обясни "Апартаментгейт"Делян Добрев също омаловажи разрива в ДПС.
"Не знаем какво се случва в ДПС, обяснението вероятно е невинно. 15-те нейни депутати може би не подкрепиха кабинета ни, защото са се разсърдили на Борисов, който каза, че няма да подкрепим втория мандат", каза Добрев.
Асен Василев от ПП-ДБ обаче отбеляза, че за първи път при ключово гласуване се наблюдава разцепление сред редиците на ДПС. Това според него показва, че няма "всичко в бъдещето да бъде както е било", перефрезирайки думи на Борисов.
Миналата година лидерът на ГЕРБ даде закана, че "било каквото било, вече ще бъде, както беше".
Каква беше реакцията на Пеевски
По-рано в сряда самият съпредседател на ДПС Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция, заплаши с отстраняване депутатите, гласували против правителството на Желязков.
"Видяхме, че ДПС има 30 евроатлантически депутати и те ще бъдат депутати", каза той. В четвъртък беше съобщено и за първия отстранен сред тях - зам.-председателят Джейхан Ибрямов беше изключен от парламентарната група на ДПС.
Той беше единственият от движението, който гласува "въздържал се". След вота обаче той написа във Фейсбук, че системата е отчела грешно гласа му и в протокола от заседанието ще бъде отбелязано, че също е бил "против".
След изборите Делян Пеевски многократно повтори, че ДПС ще подкрепи правителство с първия мандат на ГЕРБ. Сега обаче сред тези, гласували против, беше и другият съпредседател на движението - Джевдет Чакъров.
Разцеплението в ДПС при гласуването в сряда дойде на фона на чистка на знакови кадри от ръководството и по места, определена от Пеевски като "новото начало".
Вижте също "Ново начало" или подмяна. Превзема ли Пеевски ДПС през главата на Доган