Развръзка на аферата "Осемте джуджета". Изземването на бизнеса на Златанови окончателно е нищожно

Илия Златанов

Изземването на част от бизнеса на Илия Златанов и сина му Явор Златанов от издирвания Петьо Петров-Еврото, бившата му съпруга Любена Павлова и техни приближени окончателно е обявено за нищожно. Това стана ясно от решение на Върховния касационен съд (ВКС), цитирано от "Лекс".

Това слага край на гражданския съдебен спор по аферата "Осемте джуджета", станала публично известна през лятото на 2020 г. благодарение на разследване на Антикорупционния фонд (АКФ).

Решението идва на фона на провала на прокуратурата да намери доказателства за магистрати, свързани с аферата. Разследването по случая беше прекратено неотдавна от Софийската градска прокуратура.

Вижте също "Безпардонна злоупотреба". Как прокуратурата на Сарафов "изясни" аферата "Осемте джуджета"

Баща и син Златанови бяха основни потърпевши по случая. В основата на историята стои конфликт между Илия и Явор Златанови, които са били съдружници. Бащата търси съдействието на бившия следовател Петьо Еврото, за да си възвърне активи, за които твърди, че са присвоени от сина му, но в крайна сметка и двамата се оказват в ролята на жертви.

В резултат от намесата на Еврото, срещу Явор Златанов е образувано разследване в несъществуващата вече Специализирана прокуратура и той е задържан. Докато е в ареста, той губи единия си бъбрек, вследствие на остра бъбречна недостатъчност, използвана, по думите му, за неговото изнудване.

И бащата, и синът твърдят, че заради организираната от Петьо Петров, бившата му жена и представители на прокуратурата, МВР и охранителната фирма „Делта гард“ схема, са загубили различни активи, сред които луксозни коли, злато и големи суми пари. Явор Златанов води и дело срещу България в Страсбург.

Именно докато синът е в критично състояние зад решетките, баща му Илия твърди, че е принуден да припише част от бизнеса си на свързани с бившия следовател лица. Сега това окончателно е обявено за нищожно от съда.

Преди 4 години Явор Златанов подаде жалба в Софийския градски съд (СГС), който прие, че решенията на Общото събрание на "Изамет" за завземане на фирмата от Кристиян Христов са нищожни.

Става въпрос за увеличаване на капитала на дружеството и вкарване на нов съдружник в лицето на Христов, който поема управлението му. Всичко това е подписано в болница "Лозенец", където Златанов-младши е откаран от ареста по спешност, за да му бъде извършена хемодиализа. Двамата с баща му казват, че са подписали под заплаха за неговия живот.

Вижте също "Престъпна схема за присвояване". Как се потвърдиха съмненията за "Осемте джуджета" и какво следва

И СГС, и следващите две съдебни инстанции приеха, че Общо събрание, на което да бъдат взети тези решения, изобщо не се е състояло.

Адвокатката Десислава Коцева, близка до Еврото, твърдеше, че е изготвила протокол от заседанието предварително, като той е бил обсъден със Златанови. В рамките на делото обаче стана ясно, че няма свидетели, които да са виждали заедно Явор Златанов и Кристиян Христов, въпреки че в протокола изрично е описано, че те двамата и Илия Златанов са присъствали на Общото събрание.

Според официална информация от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в правосъдното министерство, докато е бил в ареста, Златанов-младши не е бил посещаван нито от баща си, нито от Христов.

Затова съдът прие, че Общо събрание изобщо не е било проведено, а само са извършени нотариални заверки на протокол от него, но решенията са взети на друга дата.

На този фон в момента в СГС няколко пъти не успява да тръгна задочно наказателно дело срещу изчезналия през май 2023 г. Петьо Петров. Той е подсъдим за документна измама, свързана с иззетите пари, злато и монети на Златанови. По същия казус обвинения имаха двама бивши спецпрокурори и Любена Павлова, но впоследствие те бяха свалени.

Вижте също Сарафов vs. Гешев. Как прокуратурата призна, че може да изфабрикува разследване срещу всеки