Екоминистерството не очаква "значимо замърсяване" заради потъналия в Черно море руски танкер

Кадър от видео, на което се вижда потъването на част от разцепилия се руски танкер в Черно море.

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) не очаква "значимо замърсяване" с мазут заради потъналия в Черно море руски танкер. Това се казва в прессъобщение на институцията, публикувано в понеделник.

Новината идва, след като в неделя стана ясно, че един руски танкер се е разцепил, а друг е пострадал в Черно море в района на Керченския проток. От потъналия танкер има и разлив на петролни продукти.

"Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води и българското крайбрежие", пише МОСВ.

Вижте също Азотен диоксид. Верни ли са официалните данни колко мръсен е въздухът в София

От там добавят, че се очаква частите мазут, които попаднат във вътрешността на Черно море, да останат в циркулационни вихри.

В понеделник МОСВ съобщи, че поддържа контакт с министрите на околната среда на Румъния и Украйна. Министерството е поискало информация също от Турция и Грузия. Освен това учени от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) следят ситуацията и имат готовност за прогнозиране на разпространение на петролни разливи.

На този фон международни природозащитници предупредиха за потенциална екологична катастрофа. Д-р Пол Джонстън, ръководител на изследователските лаборатории на "Грийнпийс" в Обединеното кралство съобщи, че „всеки разлив на нефт или нефтохимически продукти в тези води може да има сериозни последици".

"При настоящите метеорологични условия вероятно ще бъде изключително трудно разливът да бъде овладян. Ако достигне брега, той ще причини замърсяване на бреговата линия, което ще бъде изключително трудно за почистване", каза Джонстън.

През уикенда властите в Русия съобщиха, че в резултат на силна морска буря е настъпила катастрофа на два танкера. Най-малко един човек от екипажа е загинал. Корабите са се намирали на около 7 км от брега в Керченския проток между континентална Русия и Крим, който Русия незаконно анексира от Украйна през 2014 г.

До момента Москва не е съобщила какво количество петролни продукти е попаднало в морето. Въпреки това МОСВ пише, че може да се предполага, че става дума за разлив на няколко хиляди тона петролни продукти.

МОСВ сравнява инцидента с подобен от ноември 2007 г., когато в Керченския проток потънаха няколко танкера и се разляха над 1300 тона мазут. Това доведе до екологична катастрофа край бреговете на Русия и Украйна. Тогава българските учени също потвърдиха, че няма опасност за България.

От началото на войната на Русия срещу Украйна Басейновата дирекция "Черноморски район" следи водите в Черно море, като проверява включително за нефт и нефтопродукти.

Вижте също "Невъзможно е да се диша". Как Каспийско море се превърна в бойно поле