Той се занимава с фехтовка още от 7-годишен. Въвлечен е в спорта от втория си баща, който му става треньор.
Днес Рахим Рашайда вече е на 19 и не спира да постига успехи. В неделя той спечели златото в шпагата на турнир от Световната купа по фехтовка в Сърбия.
За да получи отличието, Рахим влезе в конкуренция с близо 180 състезатели от 36 държави. В един ден отбеляза общо 13 победи и нито една загуба. Българската федерация по фехтовка нарече успеха му „исторически“.
„Някак си усещах, че това ще бъде моето състезание“, разказва Рахим пред Свободна Европа. И добавя:
„Конкуренцията беше много силна. Всички мои съперници бяха там. Но усещах, че съм готов да ги победя.“
Вижте също Валентина Димитрова, която спечели европейската титла в биатлона за девойкиРахим винаги е обичал спорта – не само фехтовката. Едно от хобитата му е да гледа различни спортни състезания. Интересува се особено от тенис и футбол.
„Но самият бой между двама души, когато трябва физически и психически да превъзмогнеш другия – това във фехтовката ми харесва повече от другите спортове“, казва той и добавя:
„Фехтовката е и много близка до рицарските боеве и филмчетата, които съм гледал като малък.“
Сега Рахим е възпитаник на спортния клуб по фехтовка към Националната спортна академия (НСА) с треньор Димитър Николов. Настоящият състезателен сезон започна много силно за него.
През ноември той спечели бронзов медал на шпага в турнира за мъже в Лаупхайм, Германия, който е валиден за Европейската купа. А през януари завоюва и сребро в турнира за Европейската купа, който се проведе в София.
„Сега отидох в Сърбия и се чувствах много добре подготвен. За целия ден не допуснах нито една загуба“, разказва фехтовачът за състезанието през изминалия уикенд.
Рахим отбеляза много добро представяне и на отборното състезание в Сърбия заедно със съотборниците си Филип Юсмен, Юлий Цанев и Теодор Петров.
Рахим и съотборниците му завършиха в топ 8 на отборния турнир от Световната купа.
Въпреки че индивидуалната му победа е историческа за българската фехтовка, Рахим казва, че смята друг свой успех за най-важен в кариерата си до момента. През 2021 г. той стана седми на шпага на Световното първенство по фехтовка за младежи и кадети в Египет.
„Във фехтовката много се ценят европейските и световните първенства, тъй като световните купи са няколко през сезона. Затова още мисля, че Световното първенство беше моят по-голям успех“, казва Рахим.
Най-големите предизвикателства за него са самодисциплината по време на тренировки и психическото натоварване по време на състезания.
„Освен треньорите, които работят с теб, трябва сам да си наложиш, че ще тренираш сериозно, защото нямаш ли желание сам, нищо няма да се получи“, казва фехтовачът. Натискът да победиш и да донесеш успех също е много сериозен.
„В шпагата не сме много състезатели и когато отидем на турнир, ни гледат с голямо очакване за резултат. Това ме кара да се притеснявам на състезания. Но този сезон успях да се почувствам много сигурен в уменията си“, казва още Рахим.
Рахим Рашайда
По думите му в световната фехтовка шпагата всъщност е по-популярното оръжие, но българските фехтовачи исторически имат повече успехи на сабя, а не на шпага.
Пример за това са братята Васил и Христо Етрополски, които през 80-те години на миналия век отбелязват големи успехи на световни първенства и Олимпийски игри. Рахим споменава и многото титли от последните години на сабльорката Йоана Илиева.
„Може би затова сабята е по-харесвана в България, но ние от шпагата се борим да сме конкуренция и също да привличаме внимание“, казва Рахим.
Вижте също "Достойна за олимпийски медал". Йоана Илиева - най-добрата сабльорка в ЕвропаСега му предстоят още от най-важните турнири за сезона – Европейското и Световното първенство. За Европейското в Турция заминава още следващата седмица, а месец по-късно предстои да се включи и в Световното в Китай.
Рахим мечтае да се състезава и на Олимпийски игри. Чувства се горд да представлява България на международни и световни турнири.
„Винаги когато съм гледал други спортове и съм се възхищавал на други спортисти, това ми е било мечтата – да съм на тяхното място. Представям си как някой ден това ще бъда и аз“, казва фехтовачът.
В свободното си време той практикува и други спортове. Най-много обича да играе футбол за забавление, въпреки че треньорите му се карат, че може да се контузи. Разбира се, Рахим винаги внимава.
Казва, че фехтовката го е научила на много важни неща. Но най-големият урок е да можеш сам да оценяваш реалистично качествата си.
„Научих, че трябва винаги да си уверен, че можеш да победиш противника си. Или пък извън фехтовката – че можеш да преминеш успешно предизвикателствата в живота“, казва Рахим.
Вижте също Емма, Белослава, Калина и Ана, които спечелиха първия отборен медал от световно за женската фехтовка