Съдия блокира опита на USAGM да закрие Радио Свободна Европа/Радио Свобода

Централата на Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) в Прага.

Американски съд прие искането на Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) за издаването на временна ограничителна заповед (TRO) срещу решението на Американската агенция за глобални медии (USAGM) за прекратяване на грантовото финансиране на медията. Действията на съда са част от делото, което RFE/RL заведе срещу USAGM заради спирането на финансирането.

Новината идва, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, която има за цел да намали разходите на седем федерални агенции, сред които е и USAGM.

Часове след публикуването на изпълнителната заповед медиите разпространиха писмо от USAGM, в което се казва, че одобреното от Конгреса безвъзмездно финансиране за RFE/RL е прекратено.

Това застраши работата на медията, която от 1950 г. насам предоставя честни и безпристрастни новини.

В съдебното решение на съда във Вашингтон от 25 март се казва, че агенцията вероятно е действала „произволно и капризно“ с решението си да прекрати финансирането за RFE/RL и че, ако бъде осъществено, прекъсването на финансирането ще причини на медията „непоправима щета“.

Съдия Ройс Ламбърт пише в решението си от 10 страници, че временната ограничителна заповед е необходима, за да се спре затварянето на RFE/RL, което вероятно ще спечели делото си, че ако USAGM бъде оставена да продължи с действията си ще нанесе „непоправима щета на медията“, както и че издаването на заповедта е в интерес на обществото.

„Ръководството на USAGM не може с едно изречение, с което не предоставя буквално никакво обяснение, да разпореди на RFE/RL да затвори, дори президентът да го е накарал да направи това“, обяснява съдия Ламбърт.

Следващата стъпка по делото е свързана с искането на RFE/RL да получи предварително разпореждане, което да застави USAGM да изплати около 77 млн. долара, които американският Конгрес е гласувал за бюджета на медията до края на фискалната 2025 г., която приключва на 30 септември. Очаква се съдът да излезе с решение в следващите седмици.

В решението си Ламбърт отбелязва още, че от 1950 г. американското правителство е подпомагало RFE/RL като средство, предоставящо „надеждни, важни на местно ниво нови за публика, която е била подложена на комунистическата пропаганда“.

„Оценяваме обмисленото и издържано решение на съдия Ламбърт, с което се предотвратява възможността за USAGM да игнорира волята на Конгреса. Очакваме да продължим напред с твърдението си, че е противоконституционно да се отказва предоставянето на финансиране, което вече е гласувано за RFE/RL до края на фискалната година“, каза президентът и изпълнителен директор на RFE/RL Стив Капус по повод на съдебното решение.

„Това решение изпраща силно послание на нашите журналисти в целия свят – тяхната мисия, както е постановено от Конгреса, е достойна и ценна и трябва да продължи. В продължение на 75 години RFE/RL е тясно свързана с американските интереси в националната ѝ сигурност, като медията се бори с цензурата и пропагандата в много от обществата по света, които имат най-тежки репресивни апарати“.

Ден преди съдът да излезе с решението си, USAGM се съгласи да отпусне средствата по бюджета на RFE/RL, които бяха блокирани за периода между 1 и 14 март в размер на 7,46 млн. долара.

На 25 март десетки членове на американския Конгрес изпратиха писмо до Доналд Тръмп, в което го призовават да отмени изпълнителната си заповед за прекратяването на дейността на USAGM. В писмото, подписано от общо 40 членове на конгреса, се казва още, че затварянето на агенцията ще навреди на доверието в САЩ и на глобалните и позиции по света.

„Това ще остави милиони хора, които живеят в затворена и ограничена среда, от Хавана през Каракас до Минск и Техеран, с ограничена възможност да достъпват информация за света около тях“, се казва още в писмото.

USAGM е независима правителствена агенция на САЩ, която ръководи предоставянето на новини на почти 50 езика до около 361 милиона души всяка седмица.

Общият бюджет за USAGM за фискалната 2025 година беше 950 милиона долара за финансиране на всичките му операции и капиталови инвестиции.

Това включва медии като RFE/RL, Voice of America (VOA), Radio Free Asia, Office of Cuba Broadcasting (Radio Marti), Middle East Broadcasting Networks (MBN) и Open Technology Fund.

Откакто пое президентския пост през януари, Тръмп предприе няколко стъпки за намаляване на държавните разходи. По време на първия си мандат той беше влязъл в конфликт с USAGM относно редакционната независимост и посоката на програмиране.