Българският президент Румен Радев се срещна с президентката на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова. Това се случи в сградата на президентството в петък.
Силяновска-Давкова е в България не по официална покана на Радев, а по повод гостуването на Националната опера и балет на Северна Македония в София с операта „Набуко“ в петък вечер.
Новината за посещението ѝ идва половин година след като Силяновска-Давкова беше избрана за президент. Тя беше издигната от националистическата партия ВМРО-ДПМНЕ, която спечели и парламентарните избори в страната. След тях встъпи в длъжност правителство, оглавено от лидера на партията Християн Мицкоски.
Вижте също Коя е Гордана Силяновска-Давкова, първата жена президент на Северна МакедонияНовите управляващи имат по-твърда позиция спрямо България в сравнение с предишното правителство - например, отказват да изпълнят изискването на Европейския съюз (ЕС) за вписване на българското малцинство в македонската конституция.
Срещата на двамата президенти в петък продължи повече от два часа и не беше отворена за медии. След края ѝ Радев каза, че Силяновска-Давкова е изявила „желание за диалог и разбирателство“, и добави, че се надява то да се превърне в „последователна политика“ на македонското правителство.
Силяновска-Давкова каза, цитирана от БТА, че с Радев са разговаряли в „приятна атмосфера“, но не са обсъждали конкретни въпроси в дълбочина, включително вписването на българите в конституцията.
Тя добави, че двамата са се обединили около целите на евроинтеграцията и регионалния подход при разрешаването на проблемите.
По-рано през деня Радев каза, че очаква Северна Македония да спази споразуменията си с България и ЕС, за да продължи процеса си по присъединяване към блока.
Посещението на Силяновска-Давкова не е официално. В петък Радев каза, че за да има официална среща в България, първо трябва да се проведе такава в Северна Македония. Македонската президентка каза, че ще покани Радев.
Срещата между двамата дойде и след повече от година мълчание от страна на българския президент по теми, свързани със Северна Македония.
Преди това, през пролетта на 2023 г., Радев направи поредица от остри изказвания спрямо Скопие. Той първо каза, че Северна Македония няма готовност за начало на преговори за членство в ЕС и прикрива липсата на реформи с лобиране, а после отправи обвиненията си и в официално писмо до европейските лидери и институции.
По това време в Северна Македония управляваше прозападно правителство. Радев беше в изострени отношения и с тогавашния президент Стево Пендаровски. През март 2023 г. Пендаровски призова България да се извини за „ролята на профашисткото правителство в София“ в депортирането на евреи през Втората световна война от територии, които тогава са под българско управление - Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот. Радев отхвърли този призив.
70-годишната университетска преподавателка Гордана Силяновска-Давкова стана първата жена президент на Северна Македония през май тази година. Победата ѝ на президентските избори донесе опасения, че предстои влошаване на отношенията между Скопие и София, както и по-трудни преговори за членството на Северна Македония в ЕС.
Северна Македония се опитва да стане членка на ЕС от близо 20 години. Последното условие, за да започнат официалните ѝ преговори с блока, е вписването на българите в конституцията.
То дойде, след като през 2022 г. България прие т.нар. „френско предложение“ и вдигна ветото си върху потенциалното членство на Скопие в ЕС. България обаче определи, че за да може Северна Македония да се присъедини към съюза, тя ще трябва изрично да включи българското малцинство в конституцията си.
Силяновска-Давкова и партията ѝ ВМРО-ДПМНЕ имат твърда позиция против това изискване.
Вижте също "Трябва да сложат спирачка". Какво е България за новите управляващи в Северна Македония