Гумени куршуми, кръв и борба за Европа. Протестите срещу "руския закон" в Грузия

Протестиращ, който се противопоставя на спорния закон за „чуждестранните агенти“, стои в центъра на Площада на героите в Тбилиси по време на митинг на 2-3 май.

Европейският съюз и Съединените щати осъдиха спорния закон, който си проправя път през грузинския парламент след ожесточените сблъсъци между полицията и протестиращите, избухнали късно на 1 май.

Мирни протестиращи заобикалят паметника на "Площада на героите".

Демонстрацията на 1 май - една от най-масовите в страната, се проведе след като законопроектът беше придвижен на второ четене. 

Портретите на лидерите на управляващата партия „Грузинска мечта“ са покрити с графити с надпис „Не на руския режим“.

Грузинците не спират с масовите протести, след като на 9 април отново беше предложен леко променен вариант на закона за чуждестранните агенти.

Противниците на законопроекта го наричат „руски закон“ - препратка към закона за „чуждестранните агенти“, който Кремъл използва, за да потиска инакомислието и свободата на медиите.

Мирнопротестиращи се стичат на "Площада на героите".

Законопроектът изисква организациите, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като „агенти на чуждо влияние“. Противниците предупреждават, че прилагането на закона може да застраши движението на страната към членство в Европейския съюз.

Мъж е отведен от полицията по време на предимно мирния протест на 2 май.

По-рано този месец външнополитическият орган на ЕС разкритикува решението на „Грузинска мечта“ да въведе отново закона, което според него „поражда сериозни опасения“ относно свободата на медиите в страната - нещо, което той нарече „от решаващо значение за процеса на присъединяване към ЕС“.

Ранен протестиращ получава първа помощ в линейка по време на протестите от 2-3 май.

По време на сблъсъците на 1 май най-малко осем души бяха улучени с гумени куршуми. RFE/RL събра разкази на очевидци, фотографски доказателства за наранявания, интервюира двама от ранените и засне гумени куршуми на мястото, където се твърди, че са били изстреляни.

Видяното от RFE/RL свидетелства за наранявания, причинени от гумени куршуми. Заместник-министърът на вътрешните работи Александре Дарахвелидзе отрече използването на гумени куршуми срещу демонстрантите по време на брифинг.

Ранен мъж получава помощ от протестиращите на "Площада на героите" в началото на 3 май. Очевидци, сред които и двама ранени мъже, разказват пред RFE/RL, че около 1 ч. през нощта с кола са пристигнали т.нар. „провокатори“, които са нападнали физически някои от протестиращите.

Грузинският президент Саломе Зурабишвили, която се дистанцира от политиката на управляващата партия, обеща да наложи вето на закона, ако той бъде официално приет на трето четене. Това се очаква да се случи.

Протестиращите се спират на "Площада на героите", за да видят имената на загиналите войници, които са се сражавали срещу Съветската армия през 20-те години на миналия век, както и по време на петдневната Абхазка война през 1992-1993 г. и по време на Руско-грузинската война през август 2008 г.

Един от организаторите заяви пред RFE/RL, че в момента се планира голям протест срещу законопроекта за „чуждестранните агенти“ на 11 май.

Грузинският премиер Иракли Кобахидзе отхвърли критиките, отправени от САЩ и ЕС във връзка със законопроекта за "чуждестранните агенти", като заяви, че опонентите на предложения текст не желаят да влязат в смислен дебат.

В Грузия не спират протестите срещу спорния закон „За прозрачността на външното влияние“, който стана известен като "закон за чуждестранните агенти". Според противниците му, той е копие на закон в Русия и може да ограничи свободата на изразяване и да доведе до репресии над противниците на властта.