"Можем да я притиснем". Как палестинците в Газа започнаха протести срещу Хамас

Палестинците участват в протест срещу Хамас, призоваващ за прекратяване на войната с Израел, в Бейт Лахия в северната част на Ивицата Газа на 26 март 2025 г.

Хиляди палестинци в Газа протестират. Но не просто срещу войната или Израел, а и срещу Хамас - групировката, която е без алтернатива в Ивицата и която контролира територията от близо две десетилетия. Как се стигна до тези протести? И какво значи това за популярността на Хамас сред палестинците?

Хиляди хора вървят в плътна колона по прашна улица, а от двете им страни се виждат само разрушения, срутени сгради, паднали бетонни плочи. Хората ръкомахат, развяват плакати, скандират.

Гледката е необичайна, защото това е не просто протест на палестинци в Газа, а протест срещу Хамас. Групировката, която е обявена за терористична от САЩ и редица държави, управлява Ивицата от 2006 г.

Оттогава публичните прояви на недоволство срещу паравоенната организация са рядкост. В миналото Хамас е разпръсквала със сила протести и е пращала в затвора палестинци, позволили си да оспорват нейното управление.

Протестът срещу Хамас в Бейт Лахия, Газа, на 26 март 2025 г.

Но миналата седмица в Газа се проведоха най-големите демонстрации, откакто групировката нападна Израел на 7 октомври 2023 г. Хиляди хора излязоха по улиците на град Бейт Лахия в северната част на Ивицата и отправиха необичайно директни критики към Хамас.

Как се стигна дотук? И означава ли това, че подкрепата за групировката спада?

Какво казват протестиращите

Най-големият протест се проведе на 26 март. Но тази сряда отново стотици палестинци излязоха по улиците на Бейт Лахия, скандирайки „Хамас вън“ и „Достатъчно смърт“.

Това се случва близо година и половина след началото на израелската военна кампания в Газа, при която бяха убити над 50 000 палестинци по данни на местните здравни власти. Те са контролирани от Хамас, но ООН и независими експерти казват, че данните са достоверни.

До военните действия се стигна, след като Хамас извърши масирано нападение срещу Израел, при което бяха убити 1200 души, а 250 взети за заложници.

Вижте също Стотици загинали, включително българин. Конфликтът между Израел и Хамас ескалира отново

Последно в края на март Израел възобнови военните си действия в Газа след период на примирие, след като двете страни не успяха да постигнат споразумение за удължаването му. В сряда Тел Авив съобщи и че ще разшири военната си кампания в Ивицата, като планира да завземе "големи райони" от анклава, които да бъдат добавени към "зоните за сигурност" на страната.

Сега протестите срещу Хамас в Газа започнаха, след като израелски военни издадоха нови заповеди за евакуация на части от местното население.

Ройтерс отбелязва, че протестиращите вероятно да са били окуражени да излязат на улиците и от рязко намалялото присъствие на полицията и силите за сигурност на Хамас през последните седмици. Причината за това са възобновените широкомащабни атаки на Израел.

Пред Асошиейтед прес (АП) част от участниците в демонстрациите казват, че основната причина за гнева им са продължаващите всеобхватни разрушения и смърт.

"Протестът не беше за политика. Беше за живота на хората", каза Мохамед Абу Сакер, баща на три деца от бомбардирания град Бейт Ханун, който участва в най-голямата демонстрация миналата седмица.

"Не можем да спрем Израел да ни убива, но можем да притиснем Хамас да направи отстъпки", добавя той.

Саид Абу Елайш, медик от Джабалия, който губи жена си, двете си дъщери и няколко роднини при израелски въздушен удар, допълва, че няма повече търпимост да слуша как лидерите на Хамас призовават за още саможертви на палестинците.

"Спрете тази война. Спрете тези кланета", казва Абу Елайш пред АП.

Но гневът срещу Хамас не означава, че няма гняв и срещу Израел. Напротив.

Абу Елайш казва, че протестите са всъщност на първо място срещу Израел и чак след това срещу Хамас. Той критикува яростно и изявленията на израелски представители, които подкрепиха протестите в Газа. По думите му тази подкрепа няма как да е автентична, а Тел Авив само използва случая за собствените си цели.

Протестът срещу Хамас на 26 март 2025 г.

Каква е подкрепата за Хамас

Много палестинци виждат въоръжената съпротива като единствения път към независимост, тъй като като мирните преговори и ненасилствените форми на съпротива - като бойкотите - до голяма степен са се проваляли в миналото.

"В палестинския национален дискурс има червена линия. Вие просто не критикувате въоръжената съпротива", казва Тахани Мустафа, старши анализатор в Международната кризисна група.

Това е и една от причините публичното несъгласие с Хамас да е рядкост, защото именно тази групировка е основната, която продължава въоръжената съпротива през последните десетилетия.

Затова и е трудно да се прецени реалната подкрепа за Хамас сред палестинците. По думите на Тахани не може да се каже дали групировката "е популярно или непопулярна в този момент".

Като цяло подкрепата за Хамас в окупирания Западен бряг и Газа има тенденцията да се увеличава, когато Хамас се бие с Израел, и да намалява в периоди на относително спокойствие.

Палестинският център за политически изследвания и изследвания, който провежда научни проучвания в Газа и Западния бряг от десетилетия, установи преди началото на тази война, че приблизително еднакъв брой палестинци подкрепят Хамас и светското движение Фатах, водено от президента Махмуд Абас, който признава Израел и си сътрудничи с него по въпросите на сигурността.

Вижте също Каква е разликата между Хамас и Хизбула

Но проучванията, направени от началото на войната, показват, че Хамас е по-популярен от Фатах. Промяната е особено изразена на Западния бряг, където подкрепата за Хамас нарасна веднага след нападението от 7 октомври 2023 г.

В Газа социологическите проучвания предоставят някои знаци, че подкрепата за Хамас се е повишила леко непосредствено след атаката, но оттогава се е върнала приблизително до предишното си състояние.

Реалната оценка на настроенията обаче остава трудна, като повечето хора отказват да бъдат интервюирани и от журналисти, отбелязва Асошиейтед прес.

Вижте също Защо дипломатическо решение на войната в Близкия изток е малко вероятно

Как Хамас смазва недоволството

Част от причината е и това, че Хамас разполага с начини да притиска публичното недоволство. Традиционно в населените места в Ивицата патрулират цивилни членове на групировката, които следят да протести и други форми на несъгласие.

Правозащитни групи казват, че Хамас не само потушава със сила евентуални протести, но и и задържа и изтезава свои критици сред палестинците.

В миналото организацията е убивала хора, които обвинява, че сътрудничат на Израел, както и такива, които са оспорвали нейното управление, отбелязва Асошиейтед прес. Няма потвърдени съобщения за убити заради участие в последните протести.

Хамас контролира Газа от 2006 г., когато спечели изборите там. Към момента няма друга формация или лидер, който да представлява нейна реална алтернатива в Ивицата. Това означава и че няма никой, около когото да се обединят противниците на Хамас.

На този фон - липсата на алтернатива, край на войната, който не се вижда, част от протестиращите срещу групировката казват, че са отчаяни.

"Децата ни са убити. Къщите ни са разрушени", казва един от участниците, Абед Радван. И добавя, че е участвал в протеста миналата седмица, защото е срещу войната, срещу Хамас, срещу другите палестински фракции, срещу Израел, както и срещу "мълчанието на света".