"Човешки искания". Протести срещу "войната" по пътищата се провеждат в цялата страна

Sofia/Bulgaria/protest

Протести под надслов "България няма деца за убиване!" се провеждат в събота в редица градове в България.

Това са поредните протести през тази седмица след смъртта на 12-годишната Сияна Попова, която загина на 31 март при катастрофа на пътя между селата Радомирци и Телиш в област Плевен.

Вижте също "Кой е отговорен?" Протести в няколко града след смъртта на 12-годишната Сияна Попова при катастрофа

Протестиращите поискаха безопасност на пътя и строги мерки срещу нарушенията.

"Имаме два много ясни апела, единият е към гражданите – да осъзнаем, че ние сами сме половината от проблема със своето неспазване на законите, а вторият е към управляващите, които трябва да се справят с проблемите на пътния травматизъм", каза пред медиите Жулиета Михайлова от инициативния комитет „Заедно срещу безумието по пътищата“.

Протестът в София

"Проблемът засяга поне пет министерства и не можем да говорим за една конкретна причина", каза още Михайлова.

В село Телиш също се проведе демонстрация, към която се присъединиха мотористи от различни краища на страната. Протестиращите обявиха, че след 11 часа ще блокират пътя Плевен - Луковит.

"Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот", каза бащата на загиналото дете Николай Попов. Той призова за комплексни мерки за предотвратяване на смъртоносните случаи на пътя, както и за по-ефективни наказания за нарушителите.

По-рано през седмицата правителството обсъди нови мерки за безопасност по пътищата. Представители на кабинета посочиха част от тях, включително връчване на наказателни постановления на нарушителите по пътищата, по-висок контрол при превоза на деца и ученици, както и ускоряване на делата при тежки катастрофи.

Колата, в която Сияна се е возила заедно с баба си и дядо си, е била блъсната от камион. Според баща ѝ многократно са подавани сигнали до Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) за лошото състояние на пътя, където е станала катастрофата. АПИ твърди, че въпросният път „е в добро състояние“.

Шествието в село Телиш

След случая МВР започна проверка на състоянието на опасните участъци от пътната мрежа. Регионалният министър Иван Иванов също разпореди няколко проверки и отстрани цялото ръководство на Областното пътно управление в Плевен. Временният главен прокурор Борислав Сарафов възложи на Националната следствена служба да започне разследване.

Обвиненият за катастрофата 65-годишен шофьор на камион Георги Александров, е под постоянен арест. Той е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост.

Вижте също "Как да опазя децата си". Защо са гневни протестиращите срещу поредното убийство на пътя