"Не разполага с правомощия". Прокуратурата няма да се занимава с новата централа на Пеевски

Временно изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов

Прокуратурата няма да извърши проверка на процедурата, по която служебното правителство на Димитър Главчев в спешен порядък предостави цяла сграда за бъдеща централа на ДПС-Ново начало на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски.

Това става ясно от съобщение на държавното обвинение, разпространено в сряда по повод сигнал на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) до временния главен прокурор Борислав Сарафов. В него се уточнява, че "прокуратурата не разполага с правомощия, които да позволят извършване на пълна и всеобхватна проверка на всички факти и обстоятелства".

Миналата седмица кабинетът "Главчев" реши да смени предназначението на административна сграда в центъра на София, за да я предостави на партията на Пеевски. Веднага след това от нея се изнесоха три държавни агенции, като се оказа, че цялата процедура е протекла координирано между институциите в рамките на само няколко дни.

Вижте също "Абсолютно е необичайно". Как институциите осигуриха централа на Пеевски в пълен синхрон

Случаят предизвика възмущение от страна на ПП-ДБ и президента Румен Радев, които обвиниха Главчев, че обслужва личните интереси на Пеевски. Затова коалицията сезира Сарафов.

Временният главен прокурор обаче твърди, че подчинените му не могат да проверят процедурата, защото с последните конституционни промени беше премахнато тяхното правомощие да упражняват т.нар. надзор за законност над действията на държавните органи. Промените бяха приети в края на миналата година с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

Според позицията на държавното обвинение след поправката в основния закон тя може да упражнява надзор за законност единствено при "решаване на въпросите по конкретно наказателно производство", а не по принцип.

Оттам припомнят, че конституционните промени бяха мотивирани с "необходимостта от "фокусиране на прокуратурата само върху функциите в наказателния процес" и "отпадане на общия надзор за законност по отношение на актове и действия на държавни органи".

В съобщението се казва още, че в момента главният прокурор може да проверява законна ли е "единствено дейността на прокурорите като това негово правомощие се упражнява в рамките на прокуратурата и има за предмет дейността на органите, които са му йерархически подчинени".

Your browser doesn’t support HTML5

Когато Пеевски поиска нов офис