Президентът Румен Радев отхвърли твърденията, че българите, подсъдими във Лондон за шпионаж в полза на Русия, са имали контакти с него и други високопоставени политици в София. Това стана ясно от прессъобщение на президентството в петък.
Новината дойде, след като в сряда по време на поредно заседание по делото в Лондон британската прокуратура заяви в съдебната зала, че един от обвинените, който вече призна вината си, е имал връзки с "най-високите ешелони" на българската политика.
Вижте също "Най-високите ешелони". Българин, признал се за руски шпионин в Лондон, се е хвалил с връзки с РадевКатрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев са обвинени, че са действали като шпионска група заедно с Орлин Русев и Бисер Джамбазов, които вече се признаха за виновни.
Според британската прокуратура Джамбазов се е хвалел с добрите си отношения с Радев, бившата председателка на БСП Корнелия Нинова и бившия вътрешен министър, а сега депутат от ПП-ДБ Бойко Рашков.
"Твърденията на разследвани за шпионаж български граждани във Великобритания за техни връзки с "най-висшите ешелони" на властта в България, за което сами са се хвалели в своя комуникация, не са основани на никакви факти и са толкова абсурдни, колкото и манипулативната злоупотреба с тях", гласи коментарът на държавния глава.
От президентството цитират твърдения на българските служби за сигурност от преди месец, според които няма информация, която да потвърждава твърденията за връзки на разследваните с политици от България.
Според британската прокуратура Русев е бил водач на групата българи и е получавал инструкции от Ян Марсалек - австрийски гражданин, издирван за финансови измами и уличен от британските власти като руски агент.
Вижте също Българин, обвинен за шпионаж за Русия, е обсъждал убийство на Христо Грозев, твърди ЛондонРазследващите смятат, че българите са се занимавали със следене и наблюдение на хора във Великобритания и чужбина, като един от техните обекти е бил българският разследващ журналист Христо Грозев, който през 2022 г. беше обявен за издирване от Русия.
По време на разпита на Иванова стана ясно, че тя, Джамбазов и Габерова са помогнали при организацията на вота на българите в Лондон през 2021 г., когато Радев спечели втори мандат, а "Има такъв народ", която го подкрепи, стана победител в парламентарните избори.
Иванова твърди пред съда, че дори не е знаела името на президента, пише "Индипендънт", и отрича да е имала връзки с бъгларски политици.
Прокуратурата представи и есемес, в който Русев пита Джамбазов за "новата власт" и дали двамата ще се срещнат с "висшия ешелон". Джамбазов е отговорил, че е "много добре", че има "много добри взаимоотношения" с Радев.
Вижте също Как българите, обвинени в шпионаж за Русия, са следили Христо Грозев