Кабинетът "Главчев" дава над 80 млн. лв. на общини, в които Пеевски и Борисов печелят най-много гласове

Служебният премиер Димитър Главчев

След предсрочните парламентарни избори правителството на Димитър Главчев е пренасочило над 85.5 милиона лева към 22 общини, които са гласували за ДПС-Пеевски. Това стана ясно от съобщение на ПП-ДБ до медиите в понеделник.

Новината идва, след като изборите от 27 октомври бяха белязани от десетки сигнали за изборни измами и купуване на гласове. Повечето от тях бяха свързани с ДПС - Ново начало на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. Въпреки това МВР отрече да е имало проблеми.

Вижте също "Чадър над Пеевски". Как МВР подхрани съмненията, че прикрива купуване на гласове

В понеделник стана ясно, че решенията за отпускане на 85.5 милиона за различни общини в страната са били взети на заседания на Министерския съвет на 6 и 13 ноември 2024 г. Предложение за това е било направено от служебната финансова министърка Людмила Петкова.

"Тихомълком, без ясни правила и процедура за подбор, предоставя над 86 млн. на “отбрани” общини за проекти, които не са включени в Националната общинска програма", написа депутатът от ПП-ДБ Андрей Цеков във Фейсбук.

Част от общините са Гърмен (4 093 275 лв.), Белица (1 560 000 лв.), Сатовча (5 357 371 лв.), Якоруда (2 400 000 лв.), Сърница (1 000 000 лв.), Джебел (911 377 лв.), Черноочене (1 402 845 лв.) и други. Най-голямата сума, 36 103 226 лв., обаче получава Пловдив, където кмет е Костадин Димитров от ГЕРБ.

ПП-ДБ отбелязва, че в голяма част от тези населени места на изборите от 27 октомври мнозинството от гласовете е било за ДПС-Ново начало.

Именно в Белица малко след изборите видео показа как член на секционната избирателна комисия дописва гласове за партиите на Делян Пеевски и на Бойко Борисов. В Гърмен видеозаписи пък показаха разлика от 100 гласа между преброените гласове за ДПС-Пеевски и записаните в крайния протокол.

"На практика това е купуване на гласове с пари на данъкоплатците", пише ПП-ДБ.

Коалицията добавя, че постановленията на правителството обезсмислят инвестиционната програма за общините, заложена в държавния бюджет, известна като Национална общинска програма. Целта ѝ беше общините да получават финансиране, като кандидатстват с проекти, а не на база на политическа обвързаност.

Your browser doesn’t support HTML5

"На Краси му трябват 300". Честни ли бяха изборите