"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) предложи реализиране на втория мандат с премиер от ГЕРБ-СДС и подписване на споразумение за реформи в съдебната система, службите и регулаторите. От партията на Бойко Борисов отказаха.
Това се случи няколко часа, след като парламентът прие, че първият мандат на ГЕРБ с премиер Мария Габриел е приключил неуспешно.
Новината идва след седмици спорове между ГЕРБ и ПП-ДБ за евентуалното продължаване на управлението им. Те дойдоха по едно и също време с планираната ротация на премиерския пост между Николай Денков и Мария Габриел. Основните несъгласия бяха свързани със състава на Министерския кабинет и споразумението за реформи.
По-късно през деня президентът Румен Радев съобщи, че ще връчи втория мандат на ПП-ДБ в сряда в 15 ч.
Вижте също "Вървят в синхрон". Докъде ще стигне политическата близост на ГЕРБ и ДПСПо Конституция след неуспешното реализиране на първия мандат вторият трябва бъде връчен на втората по сила парламентарна група - ПП-ДБ. До момента всички партии с изключение на "Възраждане", казаха че няма да подкрепят втори мандат и ще върнат неизпълнен третия мандат, ако го получат.
Президентът връчва третия мандат по избор на една от партиите извън първите две формации в парламента.
Ако с нито един от трите мандата не бъде съставено правителство, следващата стъпка са предсрочни избори и назначаване на служебно правителство от президента.
Отхвърленият мандат
Във вторник 226 депутати подкрепиха проекторешението, с което първият мандат за съставяне на правителство беше обявен за неуспешен. Само един депутат от ПП-ДБ се въздържа.
Дебатите продължиха малко повече от час, като те бяха изпълнени с критики от опозиционните партии - БСП, "Възраждане" и "Има такъв народ". В тях не участваха депутати от ГЕРБ-СДС или ДПС.
На 19 март Мария Габриел върна на президента Радев изпълнен мандат със състав на правителство. Той обаче не беше съгласуван с ПП-ДБ, заради което министрите от коалицията писмено се отказаха да участват в него.
В понеделник Габриел подаде заявление до председателя на Народното събрание Росен Желязков и Парламентарната група на ГЕРБ-СДС, в което казва, че няма да участва в процедурата по избор на министър-председател и няма да предложи състав на Министерския съвет.
След това Росен Желязков свика извънредно заседание на парламента във вторник с една точка в дневния ред - проекторешението на Габриел.
Предложението на ПП-ДБ
След решението на парламента предстои вторият мандат да бъде връчен на ПП-ДБ.
"Ние потвърждаваме готовността си да реализираме този мандат с парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Готови сме да го направим при спазване на ангажиментите, които поехме взаимно преди 9 месеца", каза съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов в декларация от името на коалицията.
Той допълни, че ако ГЕРБ не отговорят на тяхната покана, коалицията ще върне мандата неизпълнен.
Това, което ПП-ДБ предлага, за да се сформира правителство, е:
- Подписване от двете коалиции на споразумение за гаранции за реформи в съдебната реформа, регулаторите и службите за сигурност с ясни дати за изпълнение
- Министър-председател - взаимно приемлива кандидатура, излъчена от ГЕРБ-СДС
- Настоящият състав и структура на Министерския съвет.
"Има нещо много просто, сложено на масата – споразумение, в което се изисква реформа на правосъдната система, реално, през прозрачен процес, не на хартия", каза съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
Отговорът на ГЕРБ
По-късно във вторник лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отхвърли предложението на ПП-ДБ с писмо до медиите и до самата коалиция.
"Заявяваме, че ние няма да участваме в опити за съставяне на правителство с втория и третия мандат. Нека българските граждани, чрез избори решат кой и как трябва да управлява България", пише в съобщението на ГЕРБ.
В него се казва още, че Мария Габриел е била бламирана от министрите, излъчени от ПП-ДБ и това е довело до невъзможност за реализиране на първия мандат.
Какво се случи досега
През април 2023 г. ПП-ДБ и ГЕРБ се договориха за съвместно управление с ротационни премиери. В изпълнение на договорката премиерът Николай Денков подаде оставка на 6 март. Неговата позиция трябваше да бъде заета от Мария Габриел, но несъгласията между двете коалиции възпрепятстваха това.
Преди ротацията ГЕРБ поиска повече власт, коалиция за пълен мандат, смяна на министри, а ПП-ДБ - конкретен план за реформи, който да включва и механизъм за избор на кадри в ключови институции. Това предизвика напрежение между двете коалиции.
В неделя премиерът в оставка Николай Денков отправи последното си предложение към ГЕРБ-СДС за реализиране на първия мандат - Мария Габриел да бъде премиер и външен министър, каквото беше -първоначалното желание на ГЕРБ, както и подписване на споразумение за реформи. В понеделник обаче Габриел официално оттегли предложението си за реализиране на първия мандат.
Вижте също Бъркотията подредена: какво следва от скарването на ГЕРБ с ПП-ДБ