Европейската комисия (ЕК) ще прекрати наказателните процедури срещу Полша, свързани с върховенството на правото в страната. Това се казва в съобщение на комисията от понеделник.
Новината идва, след като в края на 2017 г. ЕС започна процедура по нарушения на чл. 7 от Лисабонския договор срещу Варшава заради неспазването на европейските демократични ценности. Това се случи, след като управлявалата до края на 2023 г. партия „Право и справедливост“ предприе множество промени, които според европейските институции застрашаваха независимостта на съдебната система в страната.
Вижте също Как Доналд Туск връща на Полша курса към ЕСЗаради ситуацията в Полша и Унгария през 2021 г. беше приет нов механизъм за върховенство на закона, който беше обвързан с бюджета на блока до 2027 г. Сблъсъкът между Брюксел и Варшава доведе до блокирането на над 100 млрд. евро от европейските фондове, предвидени за страната.
С идването на власт на проевропейското правителство на Доналд Туск много от определяните за проблеми от ЕК промени в съдебната система на страна бяха променени.
„Поздравявам премиера Доналд Туск и неговото правителство за това важно постижение. Продължаващото възстановяване на ролята на върховенството на правото в Полша е страхотно постижение както на полския народ, така и на ЕС като цяло“, каза председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
В съобщението от комисията се казва още, че заради предприетите в последните месеци промени вече няма „ясен риск за сериозно нарушение на върховенството на закона“ в Полша.
Окoнчателното оттегляне на процедурата срещу Полша се очаква да се случи на следващото заседание на Европейския съвет.
Доналд Туск за втори път е премиер на Полша. През 2001 г. става един от основателите на новата центристка партия, „Гражданска коалиция“, а през 2003 г. и неин лидер. През 2007 г. тя печели изборите и той става премиер. Остава на поста 7 години, което го прави най-дълго управлявалия министър-председател в демократична Полша и първия преизбран. В този период на световна криза икономиката бележи ръст от почти 20% - рекорд за Европа.
Вижте също Цензура или прочистване. Какво се случва с обществените медии в Полша