САЩ и още три държави ще водят разследването за подводницата "Титан", потънала край "Титаник"

Подводницата "Титан", която потъна край Титаник

Бреговата охрана на САЩ ще води разследването за имплозията на подводницата „Титан“. Това ще се случи с помощта на Канада, Франция и Великобритания, предаде „Асошиейтед прес“.

Дълбоководната подводница „Титан“ с петима души на борда, която се отправи на експедиция до останки от кораба „Титаник, беше открита на парчета след „катастрофална имплозия“ в четвъртък вечерта. Това се случи след няколко дена издирване.

Главният следовател капитан Джейсън Нойбауер от Бреговата охрана на САЩ каза, че операциите продължават и че са картографирали мястото на инцидента. По думите му, че свиканият Морски разследващ съвет е най-високото ниво на разследване, провеждано от службата. Той не даде срок, в който разледването ще завърши.

В координация с канадските власти продължават да се събират доказателства в пристанището Сейнт Джоунс в Нюфаундленд.

Нойбауер допусна, че разследващите могат да отправят препоръки към прокурорите за налагане на граждански или наказателни санкции, ако е необходимо.

В инцидента загинаха главният изпълнителен директор на компанията, която пилотира подводницата Стоктън Ръш, ританският милиардер и изследовател Хамиш Хардинг, роденият в Пакистан бизнесмен Шахзада Дауд и неговият 19-годишен син Сюлеман, както и френският океанограф и известен експерт по "Титаник" Пол-Анри Наржоле, който е стигал до останките от кораба десетки пъти.

Вижте също "Катастрофална имплозия". Какво знаем за изчезването на подводницата "Титан", гмурнала се до "Титаник"