Подкуп за избирателите. Какви закони предлагат депутатите

Колаж със снимка на автора

Избирателите може да не четат законопроекти, но законопроектите са послания към тях. Какво им предлагат партиите сега? Анализ на Красен Станчев.

„Когато искаш да помогнеш на хората, им казваш истината. Когато искаш да помогнеш на себе си, им казваш онова, което искат да чуят.“

Томас Соуел, 2007

Парламентът най-накрая успя да си избере председател - Наталия Киселова от БСП.

Това позволява на депутатите да започнат работа по предназначение. Тоест, да приемат закони.

Проблемът с тяхното съставяне и гласуване е, че за разлика от други обществени занимания няма алтернативни „доставчици“, които по воля на избирателите да могат с право да свършат тази работа.

За всички стоки, услуги и лични отношения в живота има заместители. Депутатите също могат да бъдат сменени с други. Но естеството на работата им – приемането на закони – не подлежи на замяна. Законодателството е едно за цялата страна.

Има и едно основно неизвестно, за което никой засега не може да даде смислена прогноза: дали депутатите няма да направят по-големи бели с приемането на нови закони, отколкото ако трябваше веднага да организират нови избори.

Какво искат да чуят хората според депутатите

Посланията на депутатите до широката публика си личат по предмета на техните проектозакони и отношенията, които те претендират да уреждат.

Изборът на председателка на Народното събрание мотивира залпово внасяне на законопроекти. Допреди написването на тези редове, в новия парламент са внесени общо 36 проектозакона.

От парламентарните групи най-много са проектите на „Възраждане“ – общо 10. Сред тях са законопроект за „чуждестранните агенти“, такъв за индустриалните паркове, както и проект за изменение на Наказателния кодекс.

Вижте също Колко "чужди агенти" ще открие "Възраждане" в дома си, ако идеята им стане закон

От БСП са внесени два законопроекта. Един за т.нар. „личен фалит“ и един в сферата на енергетиката. И двата законопроекта съвпадат по предмет с част от предложенията на „Възраждане“. За „личния фалит“ ще бъдат внесени и още законопроекти.

Приемането на такъв закон по необясними причини е обещано предусловие, за да получи България средства от Европейския съюз (ЕС). Но проектите за несъстоятелността на физическите лица ще объркат изпълненото на договорите и няма да облекчат съдбата на длъжниците, каквато е заявената цел на тези нови закони.

Основните послания в „пакетите“ от законопроекти на „Възраждане“ и БСП са: „ще ви опазим от лошите чужденци“ и „ще ви спасим при невъзможност да си плащате заемите“.

От „Има такъв народ“ (ИТН) са внесли четири законопроекта. Първият от тях е за промени в Изборния кодекс (той също се припокрива с предмета на един от проектите на „Възраждане“). Друг законопроект пък търси разширяване на референдумите. Посланията на ИТН вероятно са: „правителството следва да носи отговорност, когато пречи“ и „народът следва да решава по-често“.

От „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) са внесли законопроект за промяна на условията и процедурата по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС), както и ограничаване на функциите на главния прокурор, когато той е изтекъл мандат.

Вижте също Нови условия за избор. Какво предвижда законопроектът на ПП-ДБ, насочен срещу Сарафов и Чолаков

Това е опит за издигане на върховенството на правото и съда. Той съответства на добрите практики. Но може да бъде лесно неглижиран от публиката и провален от несъгласните фракции в парламента. Промени в същия закон предлагат и от „Възраждане“ с цел да се предоставят повече права на президента.

Другият проект на ПП-ДБ е за закон за доброволчеството. Той се стреми да регулира личния избор с правителствени стратегии и механизми за финансиране, наблюдение и контрол.

Но отрицателните ефекти на изтласкването, елементарни за предвиждане в икономиката, не са анализирани в мотивите. Посланието е: „правителството е тук, за да помогне“. Но правителствата по-често възпрепятстват доброволчеството с такива мерки.

Народните представители от фракцията на почетния председател Ахмед Доган в ДПС са внесли проект за изменение и допълнение на Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица, приет през 1994 г. В законопроекта на ДПС-Доган месечните добавки за репресираните се увеличават и биват преименувани на „пенсии за репресия“.

Вижте също Черно-белите кадри, за които никой не знае. Как бяха открити първите снимки от насилието "Възродителен процес"

Останалите партии засега не внесли законопроекти. Повече от половината чакащи разглеждане законодателни актове са разработени и внесени от правителството. Те са отделна тема. И тя е за това как правителството ще мотивира депутатите да гладуват бюджет за следващата година.

Как се подкупват избиратели

Избирателите не четат законопроекти. Но законопроектите са послание към тях.

От ДПС-Доган вероятно искат да кажат, че представляват онези, които са били подложени на гонения и репресирани при т.нар. „Възродителен процес“ - принудителното преименуване на българските мюсюлмани и прогонване на стотици хиляди турци от България по време на комунистическия режим.

Очевидно самопреценката е, че нещо не е довършено през 90-те, когато са върнати правата на българските мюсюлмани. Не е ясно как това съобщение ще повлияе на избирателите. Такъв законопроект няма как да разреши очевидната несправедливост, че инициатори и извършителите на гоненията и репресиите са с по-добър пенсионен запис от онези, които биха получили „пенсия за репресия“. (Ако проектът стане закон.)

Законодателните идеи на „Възраждане“, включително тази за повече президентска намеса в съдебната система, са продължение на обещанието за борба с т.нар. "колониализъм" на ЕС и „Запада“ изобщо. Всъщност такъв не съществува и не може да съществува.

Например, Дания е доста по-производителна и богата от Естония; ако реши да я колонизира, датчаните биха загубили част от богатството си. България е два пъти по-непроизводителна от Дания. Датчаните би трябвало да са абсолютно неразумни, ако тръгнат да контролират България.

Замисълът на "Възраждане" изглежда е изолация на страната от света и подчинение на гражданите на властта. Няма нито един житейски, икономически или статистически факт, че хората предпочитат „Изтока“ пред „Запада“ и подчинението на властта пред личната свобода.

Проблемът с доброволчеството не е в това, че няма правителствена стратегия за него или закон. В Унгария преди двадесетина години със закон беше заделена част от държавния бюджет за финансиране на граждански организации.

Постепенно този финансов механизъм първо засили автоцензурата и после подчини гражданското общество. И се превърна в основен мотив за приемането през 2017 г., по руски образец на закон за „чуждестранните“ агенти. Той бе отменен през 2021 г. защото противоречи на правото на ЕС.

Проектозаконът за съдебната власт на ПП_ДБ е възможно да бъде подкрепен - след промени в проекта и когато бъдат осигурен контрол над новите назначения.

Замисълът на ИТН за разширяване ролята на допитванията предстои да бъде публикуван. От опита с допитванията досега (включително местните референдуми, тези подкрепени от ИТН, Зелените и други партии) се знае със сигурност, че общественото мнение лесно се поддава на манипулиране.

И проектозаконите за „личния фалит“ обещават грижа за чужда сметка, но не решават никакъв обществен казус. Неподлежащото на отнемане имущество и доходи да добре защитено от чл. 444 на Гражданскопроцесуалния кодекс. Доброволното изпълнение на задължения и давността по неосъществени плащания са по-безболезнени като подход. Откакто се появиха законопроекти за „личния фалит“ (от БСП и т.н.), необслужените заеми намаляха пет пъти.

Онова, което може да се очаква от партиите в парламента, е повече популизъм. Популизмът е да представиш на избирателите нещо, което не съществува, като интерес на всички.

*Становищата, изказани в рубриката „Мнение“, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.

Вижте също Може ли да има промяна в счупеното здравеопазване