Службите не са спирали да търсят бившия следовател Петьо Петров - Еврото, но не знаят къде се намира той, откакто беше обявен за издирване преди близо две години. Те не са се запознали и с изтеклия в публичното пространство негов предполагаем архив с документи. Това се разбра по време на изслушване на висши представители на МВР и ДАНС в парламента, поискано от ПП-ДБ.
Преди седмица гражданското движение БОЕЦ огласи, че разполага с десетки чернови на прокурорски постановления, сигнали за престъпления, протоколи от специални разузнавателни средства и други материали от проверки и досъдебни производства. Според източник на организацията те са били част от личния архив на Еврото, който е неуспешно издирван от май 2023 г.
Депутатите изслушаха в четвъртък зам.-министъра на вътрешните работи Любомир Йосифов, председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев, на зам.-директор на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) Боян Раев и директора на Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП) към МВР Мирослав Рашков в парламента. Изслушването премина пред наполовина празна зала и без особен интерес от депутатите от ГЕРБ, БСП и "ДПС - Ново начало".
Вижте също "Като нямаме доказателства, ще си ги донесем". Кой е Петьо ЕвротоПетьо Петров е обвиняем по дело, свързано с аферата "Осемте джуджета", което все още не е тръгнало, защото на два пъти Софийският градски съд (СГС) го връща на прокуратурата заради допуснати пропуски.
Прокуратурата иска да изправи пред съда Петьо Еврото за документна измама в особено големи размери. Според обвинението с подправени документи бившият следовател е получил златни монети и кюлчета на стойност над 1,3 млн. лв., собственост на Илия и Явор Златанови.
Органите на МВР са предприели и продължават да изпълняват всички необходими действия по издирването на Еврото, каза зам.-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов. МВР няма и данни бягството на Петров да е станало след изтичане на информация към него.
Срещу него е имало европейска заповед за арест, но през декември 2023 г. е снет от издирване в системата на Интерпол с решение на СГС, каза още Йосифов. В момента Петров е издирван международно само по линия "установяване на адрес" през Шенгенската система.
В отговор на Божидар Божанов от ПП-ДБ Йосифов каза, че не е запознат с мотивите на съда за снемането на Петров от издирване с европейска заповед за арест. Зам.-министърът каза още, че не е знае каква точно информация е искана и получена за мобилните връзки на Петьо Еврото, но обеща да я предостави.
МВР е изпращало запитвания за преминавания на граници на държави в и извън ЕС - като Гърция, Турция, Сърбия, Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, и Северна Македония, но до момента резултат няма.
Освен Йосифов, единствено говори и шефът на ДАНС Пламен Тончев. Той даде лаконични обяснения, като се оправда, че не може да обяви нищо конкретно без разрешение от прокурор. През 2023 г. ДАНС е извършвала конкретни действия по случая с Петьо Петров, след това не са ѝ възлагани други действия от прокуратурата, каза Тончев.
От ГЕРБ не зададоха нито един въпрос, само Христо Терзийски каза, че не вижда защо е било необходимо това изслушване.
Бившият вътрешен министър Калин Стоянов от "ДПС - Ново начало" каза, че заповедите за конкретни издирвателни мероприятия идват от прокуратурата и МВР не носи отговорност в случая. Стоянов попита и дали е прецедент да се повдигне обвинение на човек, който не може да бъде открит.
Николай Радулов от МЕЧ обвини полицията, че издирването протича формално, "с отмятане на чавки", без да се търси сериозно.
"Няма да го намерим, защото са засегнати твърде много лица, включително от полицията, прокуратурата и следствието. Няма да го намерим - или ще го намерим като Нотариуса", каза Радулов. Заподозреният като брокер на влияние в съдебната система Мартин Божанов - Нотариуса беше убит в началото на 2024 г.
Вижте също "Безпардонна злоупотреба". Как прокуратурата на Сарафов "изясни" аферата "Осемте джуджета"