Да бъде създадена временна парламентарна комисия, която да проверява фактите около дейността на частния клуб за магистрати на Мартин Божанов – Нотариуса. Това искат "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС след предложение на Антикорупционният фонд (АКФ). По-късно ГЕРБ-СДС каза, че ще подкрепи създаването на такава комисия.
Освен това ПП-ДБ предлагат в Народното събрание да бъде изслушан и временно изпълняващият главен прокурор Борислав Сарафов. По-късно през деня Сарафов разпореди започването на проверки по преписки и досъдебни производства, свързани с Божанов. От 2004 г. досега той е бил страна по 25 преписки и досъдебни производства като обвиняем, жалбоподател или свидетел. Повечето от тях са свързани с имотни измами.
Новината идва, след като в събота съоснователят на АКФ Николай Стайков съобщи, че Мартин Божанов е бил собственик на частен клуб за магистрати. Божанов беше убит в сряда в София, а Софийската градска прокуратура (СГП) каза, че е планирала да му повдигне обвинение, но убийството му е осуетило тези планове.
Вижте също Убит е герой в разследване за корупционна схема в спецсъда. Кой е Мартин Божанов-НотариусаПредложението на ДПС беше направено от съпредседателя на парламентарната група Делян Пеевски. Той е санкциониран по глобалния закон "Магнитски", а името му беше свързвано с това на убития Мартин Божанов.
След убийството на Божанов МВР и Софийската градска прокуратура (СГП) потвърдиха, че той е бил разследван за заплахи срещу магистрати. Един от тях е съдия Владислава Цариграска.
През 2019 г. тя разглежда дело за имотен спор, по който страна е тогавашната интимна приятелка на убития Божанов.
Тогава след заплахи тя е притисната да си направи отвод и е предупредена, че Божанов е много близък с тогавашния прокурор Иван Гешев, както и с Делян Пеевски. Цариградска потвърди това и в неделя в интервю за бТВ.
Кой какво казва
"Показанията и разкритията, които в последствие съдия Владислава Цариградска направи в национален ефир, ни дават силно основание за безпокойство", пише ПП-ДБ в своята позиция.
Затова партията предлага в Народното събрание да бъде изслушан временно изпълняващият главен прокурор Борислав Сарафов, както и да бъде създадена временна парламентарна комисия по предложението на АКФ.
По-рано във вторник Пеевски от името на ДПС също предложи създаването на такава комисия.
"Недопустимо е правосъдието да се случва по клубове и на тъмно. Това не е първият случай, в който се разкрива нерегламентирано влияние в правосъдната система, но трябва да бъде последният", пише Пеевски в позиция от името на партията.
Вижте също Въпроси и отговори: Какво изплува от конфликта между Пеевски и РадевАКФ изпрати писмо до председателите на парламентарните групи в Народното събрание в понеделник.
В писмото организацията пише, че изнесените през последните дни факти, свързани с дейността на Мартин Божанов, предизвикват съмнения за чадър над дейността му от страна на определени институции. Това според АКФ има нужда от детайлно изясняване от комисия в парламента.
"Една такава комисия, ако бъде ръководена обективно и компетентно, може да допринесе значително за осветяване на нерегламентирано влияние в правосъдната система, както и да предотврати прикриването на поредните престъпления срещу правосъдието и да има оздравителен ефект върху цялата система", пише организацията.
Какво следва
В позицията на ПП-ДБ се предлага временната парламентарна комисия да събере всички възможни факти и обстоятелства около убийството на Божанов - възможните мотиви и последствия. Освен това тя ще трябва да проучи дали има данни за бездействие на Висшия съдебен съвет (ВСС), Инспектората към ВСС, прокуратурата и другите компетентни органи.
В позицията пише, че предложението предстои да бъде обсъдено на редовното заседание във вторник на коалицията, както и да бъде внесено в Народното събрание.
Предложението на ДПС е по-общо - тази комисия "да провери фактите и обстоятелствата, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов – Нотариуса".
За създаването на такава временна парламентарна комисия се изисква обикновено парламентарно мнозинство - тоест половината от всички регистрирали се депутати.
ДПС, ПП-ДБ и ГЕРБ общо имат 169 депутати, което е достатъчно за създаването на комисията.
За първи път за дейността на Божанов се заговори през лятото на 2021 г., когато той стана герой в разследване на АКФ за корупционна схема за влияние в закрития вече Специализиран съд. В него става въпрос за ареста на бизнесмена Веселин Денков, на чиято жена са поискани 100 хиляди лева, за да бъде освободен. Един от хората, с които жената на Денков обсъжда освобождаването му, е Мартин Божанов.
Вижте също Как покупката на "Булсатком" от "Виваком" провокира разговор за спешни смени в регулаторите