ДПС-Пеевски и ДПС-Доган подадоха заявленията си за участие в предсрочните парламентарни избори едновременно. И двете фракции на партията са се регистрирали като коалиции.
До решението се стигна, след като по-рано сутринта представители на двете враждуващи крила блокираха началото на регистрационния процес за предсрочните парламентарни избори. Причината е, че те се надпреварват да подадат заявления за явяване на изборите, тъй като според ЦИК не може да се регистрират две партии с една и съща абревиатура. Няма обаче подобно ограничение за коалиции.
Новината идва, след като в началото на юли ДПС се разцепи и се формираха две фракции - тези, подкрепящи почетния председател Ахмед Доган, и тези, подкрепящи съпредседателя на партията Делян Пеевски.
Вижте също "Няма връщане назад". Може ли войната в ДПС да изхвърли партията от избори за пръв път от 1990 г.Коалицията на ДПС-Доган носи името "Демокрация, права свободи" (ДПС), като в нея участват партия СБОР и "Земеделски народен съюз".
Привържениците на Пеевски също са избрали да се явят като коалиция с името "Движение за права и свободи - Ново начало". В нея партньори са партиите "Български глас" и "Новите лидери", съобщи Искра Михайлова от групата.
Фактът, че се явяват като коалиции, а не като партии, гарантира участие и за двете формации, независимо от споровете за това кой представлява ДПС.
По-рано в понеделник заради събралите се представители на двете фракции на партията ЦИК забави началото на регистрационния процес. Впоследствие видео, публикувано във Фейсбук страницата на ДПС, която е модерирана от привържениците на почетния председател Ахмед Доган, показа, че привърженици на Пеевски пречат на започването на регистрацията.
ЦИК свика извънредно заседание малко след това, като след 4-часови разисквания беше прието двете фракции да бъдат приети едновременно.
По-рано в понеделник стана ясно още, че ДПС-Пеевски е подало електронно подписано заявление за регистрация в ЦИК. Комисията ще трябва да реши и дали да приеме това, макар електронни заявления да не са се допускали до момента.
Разцеплението на ДПС започна през юли при гласуването на правителство, предложено от ГЕРБ. Депутатите и членовете на партията се разделиха на такива, които подкрепят, почетния председател Ахмед Доган и близкия до него съпредседател Джевдет Чакъров, и такива, които подкрепят другия съпредседател - Делян Пеевски, санкциониран от САЩ и Великобритания за корупция.
Миналата седмица от ДПС-Доган съобщиха, че тясното ръководство на партията е взело решение да изключи Пеевски и негови приближени от ДПС. Пеевски обаче определи това като „противоуставно“.
Малко преди това стана ясно, че по документи Доган е загубил контрола върху резиденциите в „Росенец“ и „Бояна“. Той беше отстранен и от ръководството на ТЕЦ „Варна“, където беше съдружник с бившия министър на транспорта Данаил Папазов. Това доведе протести на членове и симпатизанти на ДПС-Доган пред двете резиденции.
Вижте също "Сараите". Колко са, какво представляват и как Доган заживя в тях