Може ли САЩ да извадят Пеевски и Горанов от списъка "Магнитски"

Делян Пеевски (вляво) и Владислав Горанов. Колаж

Ако нещо се прави за едни хора, защо да не се направи и за други? Тази логика следва Бойко Борисов, когато казва, че САЩ могат да свалят от двама българи санкциите, наложени за корупция. Ето мисълта на Борисов: щом САЩ вече са свалили санкциите от един унгарец, може да го направят и за българи.

Може ли Делян Пеевски и Владислав Горанов да излязат от черния списък на корумпираните хора?

Този въпрос беше повдигнат, след като в средата на април САЩ отмениха санкциите по „Магнитски“ срещу шефа на кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан – Антал Роган.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов допусна, че същото може да се случи с Пеевски и Горанов, на които бяха наложени американски санкции през 2021 и 2023 г.

„Ще дойде време и за [Пеевски] и за Горанов ще излезе истината, както излезе вчера в Унгария“, каза Борисов. Той добави, че „тече такъв процес“, без да даде подробности.

Изказването му дойде в момент, в който правителството, съставено с мандата на ГЕРБ, започна да зависи от подкрепата на „ДПС – Ново начало“, ръководена от Пеевски.

Вижте също ДПС и ГЕРБ прегърнаха обратно Пеевски и Горанов. Влияят ли още санкциите "Магнитски"

Борисов не за пръв път публично говори за това, че неговият съпартиец Горанов може да бъде изваден от санкционния списък. По-рано е казвал, че двамата пак ще ходят в Белия дом, както са го правили по времето, в което Горанов беше министър, а Борисов – премиер.

Ще стане ли това?

Краткият отговор е, че не е невъзможно, но няма информация, че такова решение предстои.

Освен това унгарският случай със списъка „Магнитски“ не съвпада с българския, за да служи за ориентир.

Законът „Магнитски“ предвижда няколко хипотези, при които наложените по него санкции може да бъдат отменени.

Пеевски и Горанов казват, че „отдавна“ са оспорили санкциите по официалния ред, но до момента няма информация това да е довело до промяна в позицията на властите в САЩ.

Свободна Европа попита посолството на САЩ в България дали е в ход преразглеждане на санкции срещу български граждани. От там посочиха само че „няма промяна в политиката от страна на правителството на Съединените щати по отношение на Глобалния закон „Магнитски“.

Свободна Европа изпрати въпроси и до пресслужбата на Министерството на финансите на САЩ, под чиято шапка е Службата за контрол на чуждестранните активи. До публикуването на текста не беше получен отговор.

Как работи законът „Магнитски“

Глобалният закон „Магнитски“ е приет през 2016 г. Той дава възможност на правителството на САЩ да налага санкции върху чуждестранни граждани, уличени в нарушения на човешките права (например извънсъдебни екзекуции или изтезания), или в участие в корупция.

Законът носи името на Сергей Магнитски – данъчен консултант, който умира в затвор в Русия, след като разобличава схема за присвояване на бизнес с участието на държавни служители.

Санкциите включват забрана за влизане на територията на САЩ на санкционираните и блокиране на собствеността им, ако тя се намира под американска юрисдикция. От санкции са заплашени и тези, които работят със санкционираните – например банки.

Вижте също Ефектът на доминото. Как конкретно санкциите на САЩ удрят Пеевски и Божков

При налагането на санкциите се взема предвид информация, предоставена от членове на Конгреса, както и данни, получени от други държави и от неправителствени организации.

Как се свалят санкции по закона „Магнитски“

Законът „Магнитски“ предвижда четири хипотези за сваляне на вече наложени санкции:

  • Ако има достоверна информация, че санкционираният не е извършил това, за което е санкциониран;
  • Ако санкционираният е наказателно преследван за дейността, за която за наложени санкциите;
  • Ако санкционираният докаже промяна в поведението си, понесъл е последствия за дейността, за която е санкциониран, и се ангажира повече да не участва в такава дейност;
  • Ако прекратяването на санкциите е жизненоважно за интересите на националната сигурност на САЩ.

Има процедура, която позволява на санкционирани от САЩ хора да подават искания за премахването им от санкционните списъци.

На 17 април Пеевски каза, че „отдавна“ е подал документи за изваждането си от списъка.

Свободна Европа изпрати въпрос до пресцентъра на формацията на Пеевски „ДПС – Ново начало“ с въпрос на какъв етап е разглеждането на възраженията му, но не получи отговор.

Владислав Горанов също е започнал процес по оспорване по официалния ред, каза той пред Свободна Европа. Той добави, че това се е случило „отдавна“ и отказа да даде повече информация с аргумента, че процесът не е публичен.

Вижте също САЩ вдигнаха санкциите от шефа на кабинета на Виктор Орбан, наложени по глобалния закон "Магнитски"

В случая на шефа на кабинета на Орбан Антал Роган е даден само един мотив – присъствието му санкционния списък е „несъвместимо с интересите на външната политика на САЩ“. Това се посочва в изявление на говорител на Държавния департамент.

Не се съобщава изваждането на Роган от списъка със санкционираните да е резултат от формална процедура, която да е установила, че твърденията за участието му в корупция са неверни.

За какво е санкциониран Пеевски

Делян Пеевски беше сред първите българи, санкционирани от САЩ по закона „Магнитски“.

Освен него, на 2 юни 2021 г. бяха санкционирани тогавашният заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков, посочен за близък до Пеевски, както и обвиняемият бизнесмен Васил Божков.

В мотивите на Министерството на финансите на САЩ за санкционирането на Пеевски пише, че той „регулярно е участвал в корупция, като си е служил с търговия с влияние и подкупи, за да се защити от обществен контрол и за да упражнява контрол върху ключови институции и сектори в българското общество“.

Посочва се също, че Пеевски е подкупвал чрез Илко Желязков държавни служители в замяна на информация и лоялност от тяхна страна.

Вижте също Кои са санкционираните от САЩ и какви са причините за всеки един

Българската прокуратура започна проверки срещу Пеевски и Желязков. Но през юли 2022 г. стана ясно, че проверката е прекратена, а прокуратурата не е намерила данни за престъпления.

През август същата година Пеевски оспори пред съда санкционирането си. Делото не е завършило.

Пеевски е санкциониран и от Обединеното кралство със същите аргументи като в САЩ.

За какво е санкциониран Горанов

Владислав Горанов беше санкциониран по закона „Магнитски“ на 10 февруари 2023 г.

В мотивите на Министерството на финансите на САЩ за санкционирането му пише, че той е използвал поста си, „за да подпомогне подкупването на български държавни лица и да лиши българската държава от данъчни постъпления в полза на български олигарси“.

Посочва се още, че Горанов е участвал в корупционна схема, при която български длъжностни лица са получили подкупи в размер на „десетки милиони евро“ в замяна на приемането закони, които облагодетелстват „кръгове в хазартния бизнес“.

Описанието съответства на разпространените публично твърдения на бизнесмена Васил Божков, че е давал подкупи в замяна на благоприятни за бизнеса му закони.

Вижте също Подкупи, милиони, закони. За какво САЩ санкционираха Горанов

Горанов тогава отрече обвиненията и каза, че американската страна е била „подведена“.

Прокуратурата беше започнала разследване срещу Горанов, Бойко Борисов и пиарката на ГЕРБ Севдалина Арнаудова по твърденията за изнудване на Божков още преди САЩ да наложат санкциите. Тримата бяха арестувани, но впоследствие задържането им беше обявено за незаконно от съда. През декември 2023 г. прокуратурата прекрати разследването срещу тях и каза, че няма доказателства за престъпление.

Ще излязат ли Пеевски и Горанов от списъка „Магнитски“

Въпросът дали Пеевски и Горанов може да бъдат извадени от списъка „Магнитски“ идва на фона на първите месеци от управлението на президента Доналд Тръмп в САЩ.

„Със смяната на администрацията в САЩ и в условията на висока политическа поляризация очевидно се създаде ситуация на неяснота при прилагането на различни инструменти и политики, включително такива, свързани с корупцията“, каза пред Свободна Европа Руслан Стефанов, програмен директор в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

„Прецедентът с шефа на кабинета на унгарския министър-председател допълнително създава такива очаквания“, добави той.

Но, по думите на Стефанов, случаят на Антал Роган се различава от тези на Пеевски и Горанов.

Първо, санкциите срещу шефа на кабинета на Орбан са наложени на 7 януари – дни преди края на мандата на президента Джо Байдън. Санкциите срещу Пеевски и Горанов са наложени много преди това.

Второ, премиерът на Унгария Виктор Орбан е сред европейските политици, смятани за близки съюзници на Тръмп.

„Това са специфики, които не бих казал, че се отнасят към българския случай“, добави той.

Законът „Магнитски“ „е много силен междуинституционален инструмент и трябва да има много целенасочено желание именно от най-високото ниво на американската администрация за премахване на определени санкции, за да се стигне до такова премахване“, каза Стефанов.

Другият вариант, по думите му, е да се мине през формална процедура на оценка на промяна в обстоятелствата довели до налагането на санкциите, която изисква съгласието на няколко институции – финансовото министерство, външното министерство и Конгреса.

Но за целта „трябва да има сериозни аргументи и доказателства за настъпила такава съществена промяна“, каквато видимо липсва в българския случай.


Вижте също Една година Пеевски начело на ДПС. Как се разкри влиянието му в партията и институциите