Хем се води опозиционна партия, хем гласува за някои от най-важните решения на управляващите. Лидерът ѝ уж е изолиран от властта, но вече не крие, че я подкрепя. В някои случаи подкрепата му е решаваща за ключови назначения.
Става дума за „ДПС – Ново начало“ на санкционирания за корупция Делян Пеевски. През последния месец тази формация:
- подкрепи бюджета, предложен от правителството за 2025 г., и прокара в него своя идея за държавни магазини в пощите;
- гласува заедно с управляващите за избора на нови шефове на важни регулаторни органи;
- изгради си образ на партия, която ще спаси „стабилността“ в държавата, ако мнозинството зад кабинета се разпадне.
От месеци Пеевски твърди, че не е част от управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП и ИТН, в което влиза и ДПС на Доган, с когото Пеевски е в конфликт.
Но според президента Румен Радев тъкмо Пеевски и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов са „архитектите на мнозинството“, от които зависи съществуването на кабинета.
Междувременно ДПС-Доган каза, че ще обсъди дали да оттегли подкрепата си за него заради видимото влияние на Пеевски.
В петък Пеевски каза, че според него правителството няма да се разпадне. „Моята подкрепа [за него] е дошла вече – заради хората“, добави той.
Има възможност мнозинството официално да зависи от Пеевски.Даниел Смилов
„Пеевски през цялото време е бил част от това управляващо мнозинство – неговите интереси като минимум са защитени през ГЕРБ“, каза пред Свободна Европа политологът Даниел Смилов. И добави:
„Сега обаче има възможност мнозинството официално да зависи от Пеевски. Това е нов момент, който досега Борисов се е стремял да избягва.“
В управление или в опозиция
Правителството начело с Росен Желязков (ГЕРБ) встъпи в длъжност в средата на януари. Още тогава се появиха твърдения, че Пеевски може да има влияние в него през част от министрите.
Вижте също Какво влияние ще има Пеевски в кабинета "Желязков"Основният аргумент срещу тях беше подкрепата на фракцията от ДПС под контрола на Ахмед Доган. С нея Пеевски е в открит конфликт от лятото на 2024 г. Наложи се тезата, че щом ДПС-Доган е в мнозинството, значи Пеевски трябва да е извън него.
Джевдет Чакъров от ДПС-Доган каза, че неговата формация ще бъде гарант срещу влиянието на „ДПС – Ново начало“ в новото управление.
„С този кабинет нямаме нищо общо“, каза и Пеевски в края на януари и поиска да спрат „спекулациите“, че той има роля в правителството.
Но гласуванията му през последния месец сочат друго.
Как Пеевски гласува с мнозинството
От началото на март насам „ДПС – Ново начало“ подкрепи някои от най-важните предложения на управляващото мнозинство – въпреки твърденията, че е негова опозиция.
Първо Пеевски подкрепи бюджета за 2025 г. на първо четене. Бюджетът, предложен от едно правителство, е показателен за неговите политики, затова гласуването му беше толкова важно.
Подкрепата продължи и при второто четене. Тогава почти всички предложения на опозицията за промени в бюджета бяха отхвърлени – освен идеята на Пеевски за разкриване на държавна верига магазини в сградите на българските пощи.
Експерти предупредиха, че това решение е абсурдно и може да се използва за купуване на гласове. Въпреки това то стана факт.
Вижте също "Държавната Lafka на Пеевски". Възможни ли са магазини за евтина храна в пощитеОсвен зад бюджета, „ДПС – Ново начало“ застана и зад номинациите на управляващите за ключови назначения.
Първо Пеевски направи възможен избора на Орлин Колев за конституционен съдия. За него гласуваха ГЕРБ, БСП, ИТН и „ДПС – Ново начало“, но не и ДПС-Доган.
После формацията на Пеевски подкрепи номинираните от ГЕРБ:
- Петко Стефановски за шеф на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК);
- Пламен Младеновски за председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР);
- Васил Големански за шеф на Комисията за финансов надзор (КФН);
- Симеон Дянков за председател на Фискалния съвет.
Част от тези номинации бяха подкрепени и от ДПС-Доган, но други – не. Големански и Дянков например не получиха гласовете на ДПС-Доган и ако не бяха тези на „ДПС – Ново начало“, нямаше да бъдат избрани.
По-рано от ДПС-Доган критикуваха и номинацията на Росен Карадимов за шеф на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Формално той е издигнат от БСП, но се твърди, че е свързан с Пеевски. Неговата кандидатура още не е гласувана.
Подобни назначения са от голямо значение за управлението на страната. Смените в състава на регулаторни и контролни органи с изтекли мандати се бавят от години, а много от тях тепърва предстоят.
„Виждаме как по ключови въпроси – включително бюджет и назначения – вече открито ДПС на Пеевски осигурява мнозинство“, каза Даниел Смилов.
Обяснението – да „спаси България“
В средата на март в парламента влезе нова партия – „Величие“, съгласно решение на Конституционния съд (КС) за частично касиране на последните парламентарни избори. С това броят на депутатите в управляващото мнозинство се смали до необходимия минимум от 121.
Вижте също "Всичките бюлетини не са толкоз, бе". Вече не само се купуват гласове, те направо се крадатЛидерът на ГЕРБ Борисов каза, че при това положение управляващите ще трябва да разчитат на подкрепа от „ДПС – Ново начало“ и че стабилността на кабинета ще се запази заради „желанието на Пеевски да не събори държавата“.
В отговор Пеевски каза, че се чувства „като човек, който ще спаси България“.
В четвъртък един от председателите на ПП-ДБ Кирил Петков каза, че вижда „пълен синхрон“ между Борисов и Пеевски и че двамата работят като „коалиция „Ново начало“. Борисов не отговори дали това е така, а Пеевски отрече.
Стабилизирам държавата, защото съм отговорен към България.Делян Пеевски
„Няма такова мнозинство. Просто аз стабилизирам държавата, защото съм отговорен към България“, каза Пеевски.
В петък той призна, че подкрепя кабинета, и отново каза, че го прави „за хората“. Това затвърди тезата му – Пеевски не е част от правителството и не се опитва да му влияе, просто се налага да го подкрепя от време на време, за да не изпадне страната в криза.
Ще влезе ли Пеевски официално във властта
Сега обаче има реална възможност мнозинството да се разпадне, ако ДПС-Доган реши, че вече не иска да го подкрепя.
Формацията застана зад кабинета с уговорката, че ще получи свои зам.-министри и областни управители. Това не се случи. ДПС-Доган искаше да има роля и в назначенията в регулаторите, но това също не е факт.
Вижте също Какво печели Доган от подкрепата за кабинета "Желязков"„Задаваме си въпроса съществува ли ново, неписано управленско мнозинство, оглавявано именно от Пеевски“, каза Джевдет Чакъров в четвъртък и обяви, че следващия вторник ДПС-Доган ще се събере, за да обсъди дали да оттегли подкрепата си.
Ако това се случи, ще влезе ли Пеевски официално в редиците на управляващите?
В петък бившият финансов министър от ГЕРБ Симеон Дянков, който с подкрепата на Пеевски беше избран начело на Фискалния съвет, каза пред бТВ, че „ДПС – Ново начало“ е по-надежден партньор за кабинета от ДПС-Доган.
Стабилността на това правителство зависи от „ДПС – Ново начало“.Симеон Дянков
„Стабилността на това правителство зависи от „ДПС – Ново начало“, каза Дянков и добави, че Пеевски подкрепя кабинета „безрезервно“ за разлика от ДПС-Доган, откъдето настояват за постове.
Според Даниел Смилов „ДПС – Ново начало“ няма да влезе официално в управлението, но ще се приближи максимално до тази цел.
„Подкрепата на Пеевски ще бъде доста открита, но не формализирана през писмено споразумение или участие в коалиционен съвет“, каза той.
За Пеевски ползата от това ще бъде по-силната му позиция спрямо Борисов, който вече „няма да има комфорта да скрива зависимостта и ще му е по-трудно да отказва определени искания на Пеевски“, добави Смилов.
Вижте също "Застрашена от г-н Пеевски". За какво Европейската прокуратура разследва българската европрокурорка