Огромен еднодневен скок, но после спад на борсовите индекси на фона на потъване на долара и „отлив“ от американските активи. Така изглежда ситуацията на световните пазари, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 90-дневна пауза в прилагането на новите американски мита.
Първоначално митата влязоха в сила на 9 април, но часове по-късно Тръмп съобщи, че отлага въвеждането имс 90 дни. През този период ставките за вноса в САЩ от всички страни ще бъдат 10% с изключение на тази за Китай, която първо се покачи до 125%, а сега вече е 145%.
Вижте също "По-лоши от най-лошия сценарий". Какво стана със световните пазари след митата на ТръмпОт миналата седмица насам политици и експерти предупреждават, че митата на Тръмп ще нанесат удар върху световната икономика и може да доведат до глобална рецесия. Обявената 90-дневна пауза разведри ситуацията временно, но сега инвеститорите се връщат към реалността, пишат световните агенции.
В сряда Европейският съюз (ЕС) обяви контрамита върху редица американски стоки. В четвъртък реши да ги отложи с 90 дни и да „даде шанс“ на преговори с Тръмп за евентуална търговска сделка.
Но докато Тръмп е готов да преговаря с партньори като ЕС, напрежението с Китай само се увеличава. САЩ вече ще облага китайските вносни стоки с цели 145%. В отговор Пекин вдигна митото за американския внос първо до 84%, а в петък до 125%.
Въпреки отлагането на митата редица мерки на Тръмп остават сила – универсалната ставка от 10% за вноса в САЩ, както и митата от 25% върху вноса на автомобили, 25% върху стоманата и алуминия и 25% върху някои стоки от Канада и Мексико.
Тези съществуващи ограничения, наред със спада на фондовия пазар и високата степен на несигурност по отношение на американската търговска политика, вече нанасят щети на икономиката, казват експерти.
Какво стана с пазарите
Тръмп обяви новите мита на 2 април с аргумента, че те ще помогнат за възстановяването на американското производство. Непосредствено след това най-важните индекси за състоянието на стоковите пазари в САЩ отбелязаха сериозен срив и достигнаха най-ниските си нива от времената на COVID-19.
След обявяването на 90-дневна пауза на 9 април те регистрираха огромен скок. Индексът Dow Jones се повиши с близо 3000 пункта в сряда, но в четвъртък пак имаше нестабилен ден и падна с около 2,5%.
В сряда S&P 500 приключи най-добрия си ден от 2008 г. насам, а NASDAQ, който включва най-големите технологични компании на САЩ, отбеляза втория си най-висок дневен ръст в историята. Това се промени в четвъртък, когато S&P 500 спадна с 3,46%, а NASDAQ – с 4,31%.
Вижте също Как са изчислени митата на ТръмпВсе пак в четвъртък пазарите реагираха донякъде положително на новината, че и ЕС временно ще спре контрамитата си върху вноса от САЩ – с надеждата, че може да се договори евентуално търговско споразумение.
„Вчера беше голям ден. Винаги ще има трудности при прехода“, каза Тръмп в четвъртък и добави, че САЩ правят опит да „накарат“ света да се отнася към тях „справедливо“.
Доларът, франкът, златото
Индексът на щатския долар, който измерва силата на долара спрямо шест чуждестранни валути, се срина с 1,7% в четвъртък, като така достигна най-ниското си ниво от началото на октомври насам. Валутата отбеляза 10-годишно дъно спрямо швейцарския франк и шестмесечно спрямо йената.
Еврото поскъпна с 1,7% до 1,13855 долара – ниво, наблюдавано за последен път през февруари 2022 г.
На този фон инвеститорите започнаха да губят доверие в американските активи и се насочиха към по-сигурните варианти като швейцарския франк, а също и златото, което надхвърли 3200 долара за тройунция и на свой ред достигна рекордни стойности.
Междувременно разпродажбата на американски облигации през тази седмица напомни на времената на COVID-19 и също разпали опасенията за нестабилност. Анализатори и инвеститори казват, че рязката разпродажба на държавни ценни книжа и слабостта на долара са признак за отслабващо доверие в най-голямата икономика в света.
„Очевидно е, че се наблюдава отлив от американските активи. Спад на валутния и облигационния пазар никога не е добър знак“, каза Кайл Рода, старши анализатор на финансовите пазари, цитиран от Ройтерс.
Цените на петрола също се понижиха в петък заради опасенията от продължителна търговска война между САЩ и Китай.
Вижте също Тръмп срещу света. Как митата на САЩ ще се усетят в България