Депутатите от 51-вото Народно събрание (НС) не успяха да изберат председател на парламента на първото си заседание след изборите. Те ще се съберат отново в сряда в опит да излъчат шеф на институцията.
Без избора на председател НС не може да започне работа.
Първото заседание на новия парламент се проведе на фона на няколко протеста в София. То дойде и при липса на яснота за формиране на парламентарно мнозинство и съставяне на правителство.
Единият протест беше организиран от "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски. Самият той излезе пред докарани от провинцията с автобуси привърженици на формацията и отправи заплахи, че това е "последният път, в който ние ще бъдем цивилизовани и мирни".
Пеевски е санкционират за корупция от САЩ и Великобритания.
Новината идва, след като на 27 октомври се проведоха седмите поред парламентарни избори в рамките на три години. След тях в парламента попаднаха общо седем партии. Най-много са депутатите от победителя ГЕРБ – 69, следван от ПП-ДБ с 37, „Възраждане“ с 35, "ДПС – Ново начало" 30, БСП – 20, "Алианс за права и свободи" (АПС) – 19, "Има такъв народ" (ИТН) – 18 и МЕЧ – 12.
След изборите няколко партии и граждански формации призоваха за частично или цялостно касиране на вота. ИТН и останалата извън парламента "Величие" вече внесоха жалби в Конституционния съд за касирането на резултатите.
От ГЕРБ настояват, че техен представител трябва да стане председател на парламента, а за поста беше издигната досегашната председателка на НС Рая Назарян.
В понеделник от ПП-ДБ предложиха за председател бившия министър на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков. Издигнати бяха още кандидатурите на Петър Петров от "Възраждане" и Николета Кузманова от ИТН.
В крайна сметка в понеделник се стигна до балотаж между Назарян и Цеков, но без да се стигне до окончателен избор.
Вижте също Борисов избра Пеевски. Партията му посочи ПП-ДБ за враг. Как победата на Тръмп окрили ГЕРБПървите изказвания в залата
Депутатите от ГЕРБ поискаха редовно правителство с ярки политически фигури. Тома Биков, който прочете декларацията на партията, каза че призивите за касиране на вота и твърденията, че той е бил нелегитимен, са "оправдания за слабите резултати на някои партии". ГЕРБ е готова да търси подкрепа и заявява готовност за "необходими компромиси", се казва в декларацията на партията.
Малко по-рано лидерът ѝ Бойко Борисов каза пред журналисти, че иска да е премиер на правителство без двата клона на ДПС, "Възраждане" и МЕЧ.
Николай Денков от ПП-ДБ каза, че коалицията ще работи за избор на председател на парламент и правителство, но само срещу реформи с конкретен срок и при изолиране на "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски. По думите му "демокрацията е в непосредствена опасност".
По време на изказването на Денков депутатите от "ДПС - Ново начало" и лидерът ѝ Делян Пеевски напуснаха залата, за да се присъединят към събралите се привърженици на партията пред сградата на Народното събрание.
"Това е последният път, в който ние ще бъдем цивилизовани и мирни тук отпред. Ако продължават с това отношение да не ни зачитат, ние с всички средства на демокрацията ще отстоим нашите права и аз като ваш лидер ще ги отстоя. Ние не сме фантоми, всички сме истински и сме български граждани", каза Пеевски пред събралите се.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов нападна посланиците на страните от ЕС и САЩ и ги обвини, че "мълчат" за купуването на гласове във вота. По думите му един милион избиратели са продали своя глас.
"Стабилно правителство без "Възраждане" няма как да има", каза Костадинов. Според него България трябва се откаже от евроатлантическия си път. Партията от години настоява за напускането на ЕС и НАТО и защитава позиции, близки до тези на Русия и президента Владимир Путин.
Атанас Зафиров от БСП говори за "търсене на обща истина" и излизането на партиите от собствените им интереси. Той каза, че основната задача на парламентарната група на социалистите ще бъде "връщане на доверието" в институциите.
"Алианс за права и свободи" (АПС) няма да подкрепи правителство, съставено с явна или скрита подкрепа на "ДПС - Ново начало". Това каза председателят на партията Джевдет Чакъров. Той каза, че формацията подкрепя декларацията на ПП-ДБ за създаване на "санитарен кордон" около Делян Пеевски.
АПС предлага и да бъде създадена временна комисия, която да разследва ролята Пеевски във фалита на КТБ през 2014 г., управлението на Българската банка за развитие (ББР) и други казуси.
Лидерът на "Морал, единство, чест" (МЕЧ) Радостин Василев призова отново за касиране на изборите.
Според Станислав Балабанов от ИТН България се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза и политиците трябва да работят "в интерес на управляваните, а не в наш интерес".
Парламентът остава без председател
Депутатите не успяха да изберат председател на 51-вото Народно събрание и след балотажа между Рая Назарян от ГЕРБ и Андрей Цеков от ПП-ДБ. Двамата получиха най-много гласове от петимата кандидати, предложени от политическите сили.
На балотажа за Цеков гласуваха 68 депутати, 86 бяха „против“ и 85 "въздържал се". Подкрепиха го депутатите от ПП-ДБ, АПС и МЕЧ. За Рая Назарян също гласуваха 68 народни представители, 121 бяха „против“ и 50 се въздържаха. Тя беше подкрепена от ГЕРБ, от АПС се въздържаха, от останалите партии бяха против.
След неуспеха на процедурата Тошко Йорданов от ИТН предложи временно за председател най-възрастния депутат Силви Кирилов, който да остане на поста до момента, в който не се излъчи председател.
За избор на председател са необходими гласовете на повече от половината присъстващи.
7 протеста в София
По време на първото заседание на парламента в центъра на София се проведоха няколко протеста.
В района на настоящата сграда на парламента - бившия Партиен дом на БКП беше проведен най-многобройният протест - на привържениците на "ДПС – Ново начало" на Делян Пеевски.
Те започнаха да пристигат в София с автобуси от рано сутринта в понеделник. Те твърдят, че протестират заради изказванията на представители на ПП-ДБ, че голяма част от вота за „ДПС – Ново начало“ е формиран от купени гласове.
Пред тях говори и техният лидер Пеевски. Той повтори тезите си, че се противопоставя на твърденията, че партията му е купувала гласове и нападна ПП-ДБ и президента Румен Радев.
Той предупреди, че това е последният протест на "ДПС-Ново начало", който ще бъде "цивилизован и мирен".
Той заплаши още, че при следващ протест на формацията му, привържениците му ще се окажат в президентството при „фалшивият псеводпрезидент“ Румен Радев и „неговота псевдовицепрезидентка“ Илияна Йотова.
Малко след появата на Пеевски пред парламента привържениците на "Ново начало" се качиха на автобусите и тръгнаха обратно към домовете си в провинцията.
На протест излязоха и представителите на „Величие“, които останаха извън парламента, защото не им достигнаха малко над 20 гласа. Те настояват за касиране на изборите.
Пред Народния театър „Иван Вазов“ ще се събра протест организиран от сдружение „Ангели на пътя“, което подпомага пострадали при катастрофи и техните семейства.
Вижте също Джип, бухалка, кмет. Честни ли бяха изборите?