Без войски в Украйна и вдигане на разходите за отбрана. Какво се разбраха лидерите на срещата в Париж

Премиерът на Полша Доналд Туск и президентът на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на част от европейските лидери в Париж

Без решение за изпращане на войски и организация на сигурността в Украйна и без ясна позиция как ще се подходи спрямо преговорите за мир, които САЩ и Русия започват. Така накратко премина срещата на част от европейските лидери в Париж, която се проведе по инициатива на френския президент Еманюел Макрон.

Срещата дойде ден след края на Конференцията за мир. На нея САЩ дадоха сигнали за изтегляне от Европа и изолирането ѝ от преговорите за мир между Москва и Киев. По време на форума представителите на почти всички държави от ЕС говориха за нуждата от увеличаване на разходите за отбрана.

Вижте също Европа усети, че Вашингтон се отдръпва от нея. Какво стана на Конференцията по сигурността в Мюнхен

Новина идва и на фона на започващите във вторник преговори между САЩ и Русия, в които няма да участват нито европейски, нито представители на Киев.

На срещата в Париж в понеделник освен Макрон присъстваха още и лидерите на Германия, Италия, Испания, Дания, Полша, Нидерландия и Великобритания, както и шефовете на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, на Европейския съвет Антониу Коща и НАТО Марк Рюте.

Въпреки призивите за изпращане на мироопазващи сили в Украйна, отправени от Франция и Великобритания, лидерите засега не постигнаха съгласие за това. Германският канцлер Олаф Шолц определи идеята като „напълно преждевременна“ и „крайно неуместна“ преди прекратяването на военните действия.

Британският премиер Киър Стармър, който по-рано обяви готовността на страната му да изпрати войници в Украйна, каза, че това може да се случи само, ако и САЩ направят същото. По думите му това е гаранция, че Русия ще се въздържа от военна агресия.

Малко преди срещата премиерът на Полша Доналд Туск отхвърли варианта Варшава да изпрати войски в Украйна. По думите му полската армия няма капацитет да отдели сили, които да пазят мира на украинска територия.

Лидерката на Дания Метте Фредериксен, която е една от най-силните поддръжници на Украйна, каза, че тепърва има твърде много детайли за уточнение преди да може да се вземе ясно решение за изпращане на войски.

Лидерите на срещата в Париж повториха намерението да увеличат военните разходи на страните си. Според Туск и Шолц в полза на това може да помогне изваждането на разходите за отбрана от сметките за бюджетните дефицити, което да помогне за спазването на изискванията на ЕК към европейските икономики.

Европейските лидери се обединиха и около тезата си, че решение за Украйна не може да има без обща позиция на членовете на НАТО, както и без обща позиция на Европа и САЩ.

По думи на представители на американската администрация, Европа няма да участва в преговорите за мир в Украйна. Представители на кабинета на Доналд Тръмп многократно увериха, че „решение за Украйна не може да има без Украйна“, но определиха възможността на Киев да се включи в преговорите като „евентуална“.

Русия започна непредизвикана инвазия в Украйна през 2022 г. От тогава досега САЩ, както и почти всички европейски държави предоставяха военна, финансова и хуманитарна помощ на Киев. Техните лидери изолираха руският президент Владимир Путин от международни форури и отказваха да се срещат с него, а също наложиха множество санкции на Москва.

Your browser doesn’t support HTML5

Отдръпват ли се САЩ от Европа