Близо 400 хиляди души, сред които и десетки световни лидери, се събраха в събота за траурната церемония по погребението на папа Франциск във Ватикана, предадоха международните агенции.
Сред присъстващите бяха президентите на САЩ и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски. Двамата проведоха кратка среща преди началото на церемонията. След нея Зеленски каза, че са обсъдили много въпроси, свързани с прекратяването на руската инвазия срещу Украйна.
Кадър от кратката среща между президентите на САЩ и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски преди началото на траурната церемония по погребението на папа Франциск, 26 април 2025 г.
Новината идва, след като папа Франциск почина в понеделник, на втория ден от Великден. Той беше в болница повече от месец, но на Великден се появи на балкона на базиликата „Свети Петър“, за да благослови хилядите хора, събрали се на площада.
Вижте също Папа Франциск, който обичаше футбола, отказа лукса на Ватикана и защитаваше беднитеВ събота сутрин президентите и министър-председателите на повече от 150 държави пристигнаха във Ватикана, за да отдадат последна почит на папа Франциск по време на траурната меса на площад „Свети Петър“.
След нея опечалените изминаха 4-километров маршрут от Ватикана до базиликата „Санта Мария Маджоре“, където папата ще бъде погребан при закрити врата.
Срещата между Тръмп и Зеленски
Сред присъстващите на траурната церемония беше американският президент Доналд Тръмп, който неведнъж е влизал в конфликт с папа Франциск, най-вече заради противоположните им позиции по отношение на имиграцията.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и съпругата му Мелания по време на траурната церемония по погребението на папа Франциск, 26 април 2025 г.
Украинският президент Зеленски също присъстваше. Прессекретарят му Серхий Никифоров каза в събота, че преди началото на церемонията Зеленски се е срещнал с Тръмп.
Информацията беше потвърдена и от комуникационния директор на Белия дом Стивън Чунг, който каза, че Тръмп и Зеленски са провели „много продуктивна дискусия“.
Украинският президент Володимир Зеленски и съпругата му Олена по време на церемонията по погребението на папата, 26 април 2025 г.
Това се случва на фона на опитите на Тръмп да прекрати войната на Русия срещу Украйна чрез двустранни преговори с Москва и Киев. Тръмп каза, че Русия и Украйна са „много близо до сделка“, след като в петък американският пратеник Стив Уиткоф проведе разговор с руския президент Владимир Путин.
Подходът на Тръмп предизвика опасения сред европейските лидери, че САЩ може да допуснат сделка за мир, която да е неизгодна за Украйна.
„Надявам се на резултати във всичко, което обсъдихме. Защита на живота на хората ни. Пълно и безусловно прекратяване на огъня. Надежден и траен мир, който ще предотврати избухването на нова война“, написа Зеленски в публикация в платформата Екс след срещата с Тръмп в събота.
Срещата между двамата беше първата, откакто в края на февруари Тръмп посрещна Зеленски в Белия дом и разговорът им прерасна в остър спор.
Кадър от срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп, украинския президент Володимир Зеленски, френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Киър Стармър, 26 април 2025 г.
В рамките на церемонията по погребението на папа Франциск Тръмп и Зеленски се срещнаха и с френския президент Еманюел Макрон и британския министър-председател Киър Стармър.
Кой друг беше на церемонията
Освен Тръмп и Зеленски, на погребението на папа Франциск присъстваха още президентът на родната му Аржентина, както и държавните глави на Франция, Германия, Италия, Филипините, Полша, Великобритания и Нова Зеландия.
Българската делегация беше водена от премиера Росен Желязков. В събота правителственият пресцентър съобщи, че Желязков ще изкаже съболезнования пред бившия държавен секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин.
Българският премиер Росен Желязков пристига във Ватикана за погребението на папа Франциск, 26 април 2025 г.
Кралски особи, включително принц Уилям, също бяха на траурната церемония заедно с около 224 кардинали и 750 епископи и свещеници.
Китай, който няма официални отношения с Ватикана, не изпрати свой представител. Израел, който е недоволен от критиките на Франциск към военните му операции в Ивицата Газа, изпрати посланика си във Ватикана.
Папата почина в понеделник на 88-годишна възраст след инсулт. Ватиканът съобщи, че около 250 хиляди души са преминали покрай тялото му, положено в дървен ковчег в базиликата „Свети Петър“, през трите дни преди погребението.
Тялото на папата беше облечено в червени одежди, епископска заострена митра и износените му черни обувки.
Кадър от церемонията по погребението на папа Франциск, 26 април 2025 г.
Папа Франциск е аржентинец, а рожденото му име е Хорхе Марио Берголио. Той застана начело на Римокатолическата църква през 2013 г. и си спечели славата на защитник на бедните и отхвърлените.
Франциск е първият папа от Латинска Америка и първият йезуит начело на Католическата църква. На 88-годишна възраст той беше вторият най-възрастен папа в историята.
По време на своето папство Франциск се стремеше да създаде по-отворена църква. Той често се застъпваше за бедните и маргинализираните, като същевременно предизвикваше богатите държави да помагат на мигрантите и да вземат мерки срещу изменението на климата.
След периода на траур католическите кардинали от цял свят ще се съберат на конклав, за да изберат нов папа. Той вероятно няма да започне преди 6 май, за да има време кардиналите да се срещнат помежду си и да оценят състоянието на църквата, включително финансовите ѝ проблеми и идеологическите разделения.
Вижте също Новият папа. Кои са възможните наследници на Светия престол