Агенцията по вписваниятa е отказала регистрация на Старостилната църква, с която спори БПЦ

Служебната министърка на правосъдието Мария Павлова и служебният премиер Димитър Главчев в парламента в четвъртък

Агенцията по вписванията е отказала да регистрира Българска православна старостилна църква (БПСЦ) в регистъра на вероизповеданията. Отказът може да бъде обжалван, а срокът за това е до петък.

Това съобщи служебната министърка на правосъдието Мария Павлова в четвъртък по време на изслушване в парламента. След него депутатите приеха на първо четене три законопроекта, според които само Българската православна църква (БПЦ) ще може да се нарича православна.

Вижте също Въпроси и отговори: Коя е Старостилната църква, с която воюва БПЦ

Това се случва, въпреки че през декември Върховният касационен съд (ВКС) излезе с окончателно решение, че БПСЦ трябва да бъде вписана като църква в регистъра. То дойде след такова решение и на Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

БПЦ обаче твърди, че само тя има право да представлява православното християнство в България.

Сега в парламента се проведе изслушване по темата на премиера Димитър Главчев, на правосъдната министърка Мария Павлова и на шефа на дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет Георги Кръстев.

От него стана ясно, че Агенцията по вписванията е отказала да впише БПСЦ в регистъра на вероизповеданията. Причината за отказа по думите на Павлова е, че БПСЦ не е предоставила необходимите документи, изискани от агенцията. Решението все още може да бъде обжалвано.

В изказванията си Главчев зае позицията на БПЦ, като определи БПСЦ като "потенциална заплаха", без да дава подробности.

Вижте също Русофил и защитник на Кремъл. Кой е Даниил - новият патриарх на България

След края на изслушването депутатите гласуваха и по три предложения - на "Възраждане", БСП и ГЕРБ - за законови промени, според които единствената българска църква, която има право да се нарича „православна“, е БПЦ.

Гласове против предложенията се чуха от редиците на ПП-ДБ. Бившият правосъден министър Атанас Славов каза, че регистрацията на БПСЦ не крие никакви рискове за БПЦ, а с нея тази религиозна организация "просто търси юридическо признание".

Но ако институциите окончателно откажат да я регистрират, Славов прогнозира втора осъдителна присъда за България от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).

Според ЕСПЧ държавата не може да решава богословски спорове и да определя законодателно коя институция единствена може да "представлява и изразява" определено вероизповедание. Тълкуванието е задължително и за българските съдилища.

Старостилната общност в България се обособява още през 1968 г. след смяната на църковния календар. Тя казва, че иска да се придържа към стария календар – Юлианския.

След падането на комунистическия режим БПСЦ обявява, че се отделя от БПЦ-БП, а през 1993 г. е призната от Гръцката старостилна църква. Съдебните спорове за регистрирането на БПСЦ в България продължават над две десетилетия.

Your browser doesn’t support HTML5

Чия е руската църква