"Надежден партньор". Орбан и Радев се поздравиха, че ще доставят руски газ въпреки санкциите

Премиерът на Унгария Виктор Орбан и президентът на България Румен Радев

България ще продължи да осигурява руски газ на Унгария въпреки наложените наскоро америкaнски санкции, които възпрепятстваха заплащането на доставките през газопровода "Турски поток". Това стана ясно от изявленията на унгарския премиер Виктор Орбан и българския президент Румен Радев, които се срещнаха в София в петък.

По-късно унгарският премиер се срещна и с Бойко Борисов. Орбан благодари на лидера на ГЕРБ, че "винаги е помагал на Унгария да не бъде наказвана от външни сили или дори от местни български партии" със спиране на руския газ за страната.

Срещите на Орбан с Радев и Борисов идват ден, след като външният министър на Унгария Петер Сиярто съобщи, че страната е договорила изключение от санкциите срещу руската "Газпромбанк" наложени от САЩ, за плащания за доставка на природен газ.

Вижте също "Печатницата за пари" затваря. Ще пресъхне ли "Турски поток" след новите санкции на САЩ

През ноември американското министерство на финансите наложи санкции срещу банката, през която се осъществяваха всички плащания за газ по договори с руската държавна "Газпром". Преди седмица Унгария и България съобщиха, че са намерили решение за плащанията за руски газ по "Турски поток", което не нарушава американските санкции.

"България ще продължи да бъде надежден партньор в енергетиката и да допринася за сигурността на доставките и диверсификацията за нашите партньори от Централна Европа", каза Радев след разговора си с Орбан.

Часове преди срещата между двамата българският енергиен министър Владимир Малинов каза, че България е получила транша си за транзит на газ от "Газпром"за декември. Това беше първото плащане, застрашено заради санкциите.

"85% от нашата икономика работи с газ. Ние се стремим да осигурим това през България. През миналата година успяхме да внесем 5,6 млрд. кубика газ през България. През тази година 7 млр. [кубика] от газа, който внесохме, мина през България, което показва колко ключова страна е", каза в президентството Орбан. "Благодарни сме, че направихте възможни тези доставки."

Виктор Орбан говори пред медиите след срещата си с Радев, 20 декември 2024 г.

Унгария е изцяло зависима от доставките на руски газ, а България получава транзитни такси от "Газпром" заради пренасянето на гориво по продължението на газопровода "Турски поток" през територията на страната.

Наложените от САЩ санкции застрашиха осъществяването на доставките и транзита на газ по тръбата. Двете страни трябваше да осъществят първите сделки с "Газпром" след налагането на санкциите на 20 декември.

"Сега успяхме да се договорим с американците санкциите над "Газпромбанк" да бъдат спрени за 3 месеца и успяхме да си докараме алтернативен път на финансиране, който договорихме с руснаците – така че сега за няколко месеца Унгария е в относително безопасна позиция", обясни Орбан след срещата си с Борисов.

Свободна Европа потърси Министерството на енергетиката с въпроси дали изключението от санкциите, обявено от Унгария, важи и за България, как София ще получава плащания за транзита на руския газ и дали това се е случило.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и премиерът на Унгария Виктор Орбан

Говорител на министерството отговори, че все още няма информация за това дали и как точно България ще получава такси за транзита на газ по "Турски поток", дали страната също е получила изключение от американските санкции, както и дали е получен траншът от „Газпром“ за месец декември.

Продължението на газопровода "Турски поток" през България беше построено във времето, в което Бойко Борисов беше премиер, със средства от националния бюджет на България.

Впоследствие разкрития за планирането, строежа и работата на газопровода показаха, че той обслужва изцяло "Газпром" и Русия.

София не получава газ по "Турски поток", а единствената ѝ потенциална полза от него са транзитните такси по договор с "Газпром". Руската държавна компания е резервирала почти изцяло капацитета по тръбата до 2035 г.

Орбан и неговата партия управляват Унгария от 2010 г. насам. В този период Будапеща на няколко пъти влезе в конфликт и стана обект на наказателни процедури и спиране на европейски средства от страна на органите на Европейския съюз. За този период в страната бяха приети множество рестриктивни закони спрямо различни групи хора.

Вижте също Без газ и нефт от Москва? Идва ли краят на руската енергийна хватка