Депутатите решиха Антон Славчев, изпълняващ длъжността председател на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ), да остане начело на регулоатора.
Новината дойде месец след като „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) поиска оставката му.
Тогава комисията беше обвинена, че действа като бухалка на съпредседателя на ДПС и санкциониран за корупция Делян Пеевски. Причината е, че служители на КПКОНПИ и прокурори се задействаха срещу приближени на почетния председател на ДПС Ахмед Доган едва след разрива между него и Пеевски това лято.
Вижте също Какво обещаха, а какво стана. Как статуквото в прокуратурата, ВСС и антикорупцията не помръднаВ подкрепа на предложението на ПП-ДБ гласуваха общо 95 депутати, против бяха 91, а шестима гласуваха "въздържал се". Искането беше подкрепено от ПП-ДБ, "Възраждане" и 24 независими депутати. "Против" гласуваха ГЕРБ, ДПС-Пеевски и един депутат от БСП, а седем независими депутати гласуваха "въздържал се". "Има такъв народ" не участва в гласуването.
По време на заседанието ПП-ДБ обвини комисията в административни пропуски и за провалени проекти и определи гласуването като тест, който да покаже дали депутатите са готови да освободят комисията от влиянието на Пеевски.
От ДПС-Пеевски отправиха противоречащи си обвинения към ПП-ДБ, като казаха, че коалицията иска да отстрани Славчев, защото разследва хора от коалицията, а след това и че я е "изпрал" и затова ПП-ДБ иска да го смени, за да може той да стане прокурор.
Предложението на ПП-ДБ беше внесено, след като прокурори и служители на КПКОНПИ обискираха имоти на Румен Гайтански - Вълка и бившия директор на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев. Това се случи, след като стана ясно, че ББР е реализирала почти пълна загуба от кредит от близо 150 млн. лв., отдаден на фирмата „Роудуей кънстръкшън“, свързвана с Гайтански.
Фирмата получава кредита през 2019 г., когато шеф на държавната банка е именно Мавродиев. За подобни заеми, разследвани от КПКОНПИ, стана известно за пръв път през 2021 г. Тогава министър на икономиката беше Кирил Петков, съпредседател на ПП-ДБ.
Други получатели на кредити в голям размер от ББР включват дружества, свързани с Пеевски и братята Кирил и Героги Домусчиеви.
Антон Славчев е временно изпълняващ длъжността на председател на Антикорупционната комисия от 2022 г., когато бившият председател Сотир Цацаров беше отстранен от поста. КПКОНПИ формално е разделена на две, но с непроменен състав, като Славчев е начело и на двете ѝ части.
Регулатори като КПКОНПИ станаха една от причините да се разпадне ротационното правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ по-рано през годината. Тогава ПП-ДБ поиска смяна на десетки назначения с изтекъл мандат в регулаторите и службите за сигурност, докато ГЕРБ не пое подобен ангажимент.
Вижте също Изпълнява ли ББР функцията си? Пеевски, Гайтански, Домусчиев и това, което ги свързва