Единадесет души са задържани за срутването на козирката на гарата в Нови Сад

Гарата в Нови Сад

Oбщо 11 души в Сърбия са задържани по подозрение, че са отговорни за падането на козирката на жп гарата в Нови Сад, съобщи прокуратурата в града.

Новината идва, след като на 1 ноември 15 души загинаха, а двама бяха тежко ранени при срутването на бетонната козирка. Инцидентът стана четири месеца след тържественото откриване на гарата след тригодишна реконструкция. Сръбските железници казват, че ремонтът не е включвал бетонния навес, но някои експерти оспорват това.

Вижте също "Корупцията убива". Какво стои зад строежите на Китай в Сърбия

Сред задържаните са Горан Весич, бивш министър на строителството, транспорта и инфраструктурата, бившият директор на железопътната инфраструктура Йелена Танаскович, нейният предшественик Небойша Шурлан, както и сътрудникът на Весич, отговарящ за железопътния транспорт, Анита Димоски.

Те са заподозрени в "тежко престъпление против общата безопасност". Други седем души са заподозрени в "неправилно изпълнение на строежите".

В прессъобщението на прокуратурата пише, че задържането е извършено след събиране и подробен анализ на цялата необходима документация, разпити на голям брой граждани и след извършена експертиза за установяване на причината и обстоятелствата, при които е паднал навесът.

За посочените престъпления е предвидено наказание лишаване от свобода от две до 12 години.

Горан Весич написа в социалната мрежа X, че не е арестуван, а че „доброволно се е отзовал на призива на полицейски служители“.

Весич, представител на управляващата Сръбска прогресивна партия, подаде оставка на 4 ноември заради инцидента, но каза, че с това не поема вината за него.

На 20 ноември сръбският министър на търговията Томислав Момирович стана вторият министър, който подаде оставка след срутването на козирката железопътната гара. Той обаче не посочи трагедията в изявлението си.

След инцидента в Нови Сад и Белград се проведоха протести с искане виновните за срутването да бъдат подведени под отговорност.

Вижте също "Нито едно дете повече". Как смъртта на Даная предизвика разговор за "мафията" в болниците