Кабел вместо радиосигнал. С какво новите руски дронове превъзхождат украинските

Украински войник подготвя дрон за полет на фронтовата линия близо до Авдиивка, Донецка област, 22 март 2024 г.

Напредъкът на руските сили в Източна Украйна е подкрепен от ново оръжие. Москва все по-често използва дронове, които се управялват чрез дълъг оптичен кабел, вместо с радиовръзка. Какви са предимствата на този вид безпилотни апарати?

Докато руските сили засилват напредъка си в Източна Украйна, те се оказват подпомогнати от ново оръжие на бойното поле. Става въпрос за дронове, които се управляват с помощта на оптични кабели.

За разлика от стандартните FPV (first-person view) дронове, които се управляват дистанционно чрез безжична връзка с мобилно устройство, контролирано от оператора на земята, използването на дълги оптични кабели позволява на апаратите да работят без радиосигнал. Това ги прави по-малко уязвими от електронно заглушаване.

По време на полет този вид дронове остават директно свързани със своите оператори чрез тънки намотки от оптичен кабел, чиято дължина може да достигне до 15 километра. Това свързване наподобява приниципа на въдицата.

"Използването на фиброоптични FPV дронове определено създава нови предизвикателства на бойното поле", коментира украински граничар, който използва бойното име "Феникс". Радио Свободна Европа се съгласи да публикува само позивните или малките имена на войниците, цитирани в този текст, както изискват правилата на украинската армия.

Вижте също Защо Украйна започна нова офанзива срещу Русия точно сега

В момента украинските сили опитват да се справят с намаляващата оръжейна подкрепа от Запада и с превъзхождащата ги по численост руска армия. На този фон модифицираните дронове с оптични кабели променят и тактиката на фронта в Украйна.

Сраженията между Киев и Москва все повече се засилват, отбелязвайки нов ключов етап от войната преди встъпването в длъжност на избрания за втори мандат американски президент Доналд Тръмп на 20 януари. Тръмп нееднократно заяви, че бързо ще сложи край на конфликта, след като се завърне в Белия дом.

Съществуват данни, че руските сили са започнали да използват новите дронове още през лятото. Украински войници казват пред Радио Свободна Европа, че т.нар. фиброоптични дронове вече се превръщат в основен елемент от стратегията на Москва в стремежа ѝ да завладее повече територия в източната част на страната.

"Много опасно оръжие"

Мнозина военни твърдят, че освен за разузнаване, тези безпилотни апарати все по-често се използват от руските войски за нанасяне на удари срещу украински позиции.

"Това е много опасно оръжие. То е като тухла с витло, която лети към вас и няма какво да направите по въпроса", коментира "Варан", офицер от 148-ма артилерийска бригада.

Руски фиброоптичен дрон по време на полет.

По думите на Костянтин, командир на батальон на бригадата на Националната гвардия "Буревий", неефективността на електронното заглушаване срещу новите дронове им позволява да проникнат по-навътре в украинските линии. Така те успяват да достигат цели с по-голяма точност в сравнение с традиционните FPV дронове.

"Това им позволява да виждат нашите позиции по-добре, да нанасят удари по-точно и да летят на по-големи разстояния. Това прави ситуацията малко по-сложна", казва той.

Тази нова ситуация на бойното поле провокира Кирило Буданов, ръководител на военното разузнаване на Украйна, да нарече новите дронове "огромен проблем за нас" по време на излъчване на живо на 31 декември.

На 8 януари Институтът за изучаване на войната (ISW) отбеляза, че Русия все повече използва дронове с оптични кабели в рамките на настоящата си офанзива. Именно такива апарати напоследък са извършили серия от удари по фронтовите линии.

"Швайка", пилот на дрон и командир на взвод, разположен близо до Соледар в Източна Украйна, казва, че дългите оптични кабели могат да направят дроновете по-трудни за откриване. Докато войниците често могат да забележат антени, използвани за управление на стандартни FPV дронове, новите руски апарати имат само дълга и тънка намотка, която се вижда по-трудно.

Членове на украински отряд за борба с дронове издирват руски безпилотни апарати близо до Авдиивка, 6 май 2024 г.

"Има само малка кутия, където е поставен оптичният кабел, и е много лесно да се пропусне това, защото тя е с размерите на кутия цигари", разказва "Швайка".

Друго предимство на новите дронове е, че много по-рядко губят сигнал от стандартните FPV апарати и така преследват целите си по-ефективно.

"Ако пилотът е професионално обучен, използването на фиброоптичен дрон му позволява да лети много ниско, дори да преглежда земята през растителност, без да губи видеосигнала", казва "Лютий", командир на FPV звено в Трета Щурмова бригада на Украйна.

"[Това им позволява да] провеждат разузнаване и да достигат иначе недостъпни цели [по-добре] от обикновен дрон."

Недостатъците на кабелите

"Медоид", друг украински граничар, споделя, че най-големият урок, който е научил покрай предпазването от дронове, е необходимостта да се вземат допълнителни мерки и да се маскират по-добре потенциални цели и персонал.

Кадър, направен от руски фиброоптичен дрон.

По думите му фиброоптичните дронове също имат недостатъци - управлението им в терени и пространства, които не са открити, е трудно и се случва да се заплетат в корони на дървета, например. Освен това, заради обхвата на кабела си, те са ограничени в разстоянията, които могат да покриват.

Украински войници коментират, че най-лесно противодействат на фиброоптичните дронове със стрелба с малки оръжия. Някои опъват големи мрежи, включително риболовни, за да ги вадят от строя.

На този фон има информации, че Русия увеличава производството на фиброоптични дронове. Украйна пък се стреми да разработи свои собствени версии, включително модел, показан от украинското Министерство на отбраната по-рано този месец.

"Засега все още сме във фаза на тестване", казва "Лютий". И добавя: "Всички виждаме реклами с обещания, но на практика едва започваме да се развиваме в тази посока."

Вижте също Русия напредва, Украйна се отбранява. Какво става на фронта в началото на 2025