Година след убийството. Няма обвинени от групата на Нотариуса, няма уличени магистрати

Мартин Божанов - Нотариуса

Няма установени убийци и поръчители. Няма обвинени съучастници в мрежата му за влияние. Няма разкрити магистрати, участвали в нея. Това е равносметката от усилията на държавата да нареди пъзела от предполагаемата престъпна дейност на Мартин Божанов - Нотариуса. Той беше убит преди точно една година.

Точно година след показното убийство на заподозрения като брокер на влияние в съдебната система Мартин Божанов - Нотариуса, все още липсват публични разкрития за вероятната му престъпна дейност.

Прокуратурата не е съобщавала за повдигнати обвинения нито на заподозрени за убийството, нито на потенциални членове на разследваната му банда, нито на свързани с него магистрати. Проверките на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) също не доведоха до конкретен резултат, а временните комисии за Нотариуса в парламента и ВСС вече не съществуват.

Божанов беше убит на 31 януари 2024 г. пред дома си в затворения комплекс "Глория палас" край София. Приживе за него се знаеше, че стои зад натиска на поне двама съдии - Владислава Цариградска и Цветко Лазаров. През 2020 г. те разказаха пред ВСС за сблъсъка си с групата на Божанов, но прокуратурата образува разследване чак през 2023 г.

Вижте също Прокурорска омерта. Защо разследванията за Еврото и Нотариуса са изначално обречени

Разследване на Антикорупционния фонд го уличи през 2021 г. и в изнудване на бизнесмена Веселин Денков и жена му Ивайла Бакалова, докато той беше обвиняем по дело на вече несъществуващата Специализирана прокуратура. В този случай имаше съмнения и за намеса на висши магистрати и политици, но те не бяха потвърдени от разследващите органи.

След покушението се появиха множество данни за връзки на Нотариуса в съдебната система и МВР. Два последователни състава на Народното събрание сформираха комисии, които да проучват мрежата му за влияние, както и тази на издирвания бивш следовател Петьо Петров - Еврото. Те проведоха множество изслушвания, но това не доведе до конкретни действия на прокуратурата.

Временният главен прокурор Борислав Сарафов и предшественикът му Иван Гешев публично размениха обвинения в близост до мрежите за влияние на Нотариуса и Еврото, но от това също не последва нищо.

Какво става с групата на Нотариуса

Два дни след убийството заместник градският прокурор Иво Илиев обяви пред медиите, че колегите му тъкмо са планирали да повдигнат обвинение срещу Божанов, но покушението му ги е изпреварило. Впоследствие ръководството на държавното обвинение многократно декларираше, че този случай е приоритет за него, но вместо да доведе до разкрития, разследването потъна в тайнственост.

Като потенциални заподозрени съучастници на Нотариуса се смятаха адвокатите Калин Чанков, Велимир Атанасов и Емил Писков. Имената им се споменаваха като част от схемата за влияние на Божанов в свидетелски показания както в случая с притисканите съдии, така и в този на Денков.

Свободна Европа изпрати въпроси до говорителя на Софийската градска прокуратура (СГП) Христо Кръстев - дали по разследването за организирана престъопна група на Нотариуса има повдигнати обвинения и на какъв етап се намира то. До публикуването на този текст отговори не бяха получени.

Вижте също Как от свидетел срещу мафията съдия Цариградска се превърна в проблем за властите

Единствената актуална информация, свързана с тях, беше огласена наскоро от сайта BIRD. На Чанков и Атанасов са наложени запори от Националната агенция за приходите (НАП) в размер съответно на 25 000 и 176 000 лв. за неплатени данъци.

Тази информация беше потвърдена от НАП пред Свободна Европа: "И за двете лица, посочени от вас, има образувани в НАП изпълнителни производства за събиране на просрочени публични задължения, в хода на които са наложени обезпечителни мерки – запор върху вземания на длъжника от банки".

Тоест, единственият видим напредък държавата спрямо разследваните като предполагаеми съучастници на убития Божанов се изразява в два запора за малко над 200 000 лв.

Няма разкрития и за влиянието му

На нула се равнява и успеваемостта на Инспектората към ВСС, който се самосезира по медийни публикации в разгара на скандала покрай разкритията за влиянието на Нотариуса миналата година. Резултатът бяха проверки срещу общо 13-има магистрати, които не установиха нищо нередно.

Сред проверените за нерегламентирани контакти с Мартин Нотариуса бяха бившата районна прокурорка на София Невена Зартова и заместникът ѝ Борислав Георгиев, бившите спецсъдии Георги Ушев, Галя Георгиева и Андон Миталов, както и административната съдия Маргарита Немска.

Вижте също Фабрика за компромати. Как бившият шеф на спецсъда Георги Ушев се оказа в разследването за Нотариуса

Никой от тях не е бил уличен, че е действал в услуга на Божанов, съобщи "Дневник", позовавайки се на отговори от съдебните инспектори.

Преверени за връзки с Петьо Еврото пък бяха временният главен прокурор Борислав Сарафов, временната апелативна прокурорка на София Емилия Русинова и заместникът ѝ Емил Петров (брат на Еврото), градската прокурорка Илиана Кирилова и заместничката ѝ Божидара Ганева-Димова, прокурор Димитър Франтишек Петров и съдия Петя Крънчева.

За никого от тях не са установени данни, че "са осъществявали нерегламентирани контакти с Петьо Петров [...], че са приемали материални или нематериални облаги [...], че спрямо тях е било упражнено някакво въздействие [...] или че същите са се поддали на натиск, заплахи, стимули, преки или косвени влияния от Петьо Петров - Еврото", гласят отговорите от Инспектората към ВСС, цитирани от "Дневник".

Проверките на съдебните инспектори не са установили и данни за магистрати, които да са посещавали тайния клуб на Нотариуса "SS club", с което да са накърнили престижа на съдебната власт.

Заведението се намираше в района на сградата на закритите специализирани съдилища и прокуратури. За него стана известно, че е било с контролиран достъп и вътре са допускани избрани магистрати с магнитни карти.

Имаше публични данни, че то е било охранявано от служители на МВР, подобно на бившия ресторант "Осемте джуджета", ползван от Петьо Еврото, но МВР не установи нередности и в двата случая.

Вижте също "В службата са известни близките отношения". Докъде стигат връзките на Нотариуса в МВР