"Бедствие от национален мащаб". Какви са последствията от наводненията в Русия и Казахстан

Полицейски патрулен автомобил до входа за село Болшая Малишка в Североказахстанска област

Наводненията в Южна Русия и Казахстан продължават да нанасят щети, а стотици хиляди хора бяха принудени да напуснат домовете си. В четвъртък заместник-министърът на вътрешните работи на Казахстан Марат Кожаев съобщи, че още седем души в страната са загинали.

Общият брой на загиналите остава неясен, тъй като разказите на жителите на някои населени места за жертвите се различават от официалните данни.

В последните седмици цели региони в Русия и Казахстан се борят с последствията от наводненията, които бяха причинени от рязкото затопляне на времето, довело до масово топене на снеговете. В началото на април в руския град Орск в Оренбургска област близката река Урал скъса язовирна стена. В понеделник и река Елшанка, която минава през града, излезе от коритото си. Зарaди това хиляди хора бяха евакуирани.

Частично потопеният град Петропавл в Казахстан

При едни от най-тежките наводнения през последните години над 114 хиляди души са евакуирани от домовете си в Казахстан.

"Спасителните екипи продължават да издирват двамата безследно изчезнали в Абайския регион. Започнато е разследване на смъртта на седем души", каза заместник-министърът на вътрешните работи на Казахстан Марат Кожаев в четвъртък.

В селището Каратал в област Актобе семействата живеят на палатки, тъй като домовете им са станали необитаеми заради придошлите води и последствията от тях.

Министерството на извънредните ситуации на Казахстан съобщи, че четирима души са загинали и в град Кулсари в Атърауска област, а други двама мъже са изчезнали, когато са се опитали да стигнат до къщата си, засегната от наводненията в Абайска област.

Друг жител на село Каратал използва дървени дъски, за да поддържа частично срутена стена в дома си.

В сряда президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев пътува до частично потопения град Петропавл. "Преживяваме трудни времена. Това е бедствие от национален мащаб", каза той на жителите там, които не могат да стигнат до домовете си.

Снимка на казахстанското правителство показва как евакуираните жители се спасяват с военен хеликоптер на 15 април.

Кризата в Казахстан доведе до критики към правителството, на които то отговори с репресии.

В Павлодар 57-годишният Акилбек Темиргалинов беше освободен от затвора на 17 април, след като излежа шест дни за критика на правителството, че не се е справило с наводненията по най-добрия начин.

Последствията от наводнението в Таджикистан

В Таджикистан също има наводнения, но щетите са по-малки. В район Рудаки, южно от Душанбе, наводнението засегна домовете на хората в ранните часове на 15 април.

Служител на таджикските служби за спешна помощ, каза пред таджикската служба на RFE/RL, че щетите по наводнените жилищни сгради са "незначителни".

Журналисти на RFE/RL на място съобщиха, че жителите разчитат един на друг за почистването, тъй като държавните ресурси не са достатъчни.

56-годишната Людмила Бородина, медицински работник, плаче в наводнен жилищен район на руския град Оренбург на 13 април.

В южната част на Русия положението също остава тежко. Нивото на водата в реките продължава да се покачва в областите Курган, Оренбург, Томск, Хабаровски край и Башкортостан.

Наводненията в Оренбург станаха критични на 12 април. Това доведе до масова евакуация, след като река Урал продължи да се покачва.

Наводнението обхваща и жилищен район в Орск, град с население 240 000 души в Оренбургска област, където загинаха петима души, включително 65-годишен мъж, който отказа да напусне дома си.

Медиите съобщават, че на 18 април полицията е открила телата на 81-годишна жена и 49-годишния ѝ син в град Орск. С това официалният брой на загиналите от наводненията в региона е нараснал на най-малко седем души.

Наводнен жилищен район в Орск

На 4 април в Оренбургска област беше обявено извънредно положение, след като проливни дъждове доведоха до повишаване на нивото на водата, което предизвика пробив в язовирната стена в Орск и доведе до наводнения.

На 16 април руските власти в Тюменска област в Западен Сибир и Курган в южната част на страната, близо до границата с Казахстан, поискаха евакуацията на още хора, след като нивото на реките Ишим и Тобол продължи да се покачва.

Дрон показва наводнения район около жилищен комплекс в Оренбург, град с население от половин милион души.

Според последните официални данни, предоставени от руските власти, броят на засегнатите от наводненията къщи се е увеличил с 1700 през последните 24 часа, като общият брой на къщите под вода е почти 18 хиляди.

Вижте също "По най-лошия сценарий". Как язовир наводни област в Южна Русия