МВР твърди, че патрулки само са "престоявали" пред "Осемте джуджета", но не са охранявали Еврото

Ресторант "Осемте джуджета"

Полицейски автомобили са престоявали пред ресторант „Осемте джуджета“ между януари 2018 и март 2021 г., но няма доказателства полицаи да са охранявали заведението и собствениците му. Това се казва в съобщение на МВР от сряда.

Новината идва, след като през 2020 г. в разследването на Антикорупционни фонд (АКФ) собственика на фирмата за асансьори „Изамет“ Илия Златанов разказа, че е станал жертва на схема за изнудване и изземване на бизнеса му, в която участват магистрати. Като централна фигура в нея той посочи бившия следовател Петьо Петров – Еврото, който беше собственик на ресторанта „Осемте джуджета“. В разследването Златанов каза, че ресторантът и самия Петров са били охранявани от полицията, както и че пред заведението винаги е имало полицейски автомобил.

Вижте също Въпроси и отговори: Свързани ли са Мартин Нотариуса и Петьо Еврото с Гешев и Сарафов

„В доклада на дирекция „Инспекторат“ се посочва, че в периода от 01.01.2018 до 31.03.2021 г. е осъществяван престой на служебни полицейски автомобили в близост до ресторанта. Комисията не е намерила доказателства за пряка ангажираност на полицейски служители в охраната на заведението и наемателите му“, се казва в съобщението на вътрешното министерство.

В него се казва още, че проверката е констатирала занижен контрол, както „различни дисциплинарни нарушения, свързани с реда на извършване на обход на патрулите“. Проверката по случая пък е била постановена през лятото на 2021 г. от тогавашния вътрешен министър Бойко Рашков.

МВР съобщава още, че настоящият вътрешен министър Калин Стоянов е разпоредил проверка след разпространени снимки на хора, за които се твърди, че са полицейски служители и са „осъществявали към онзи момент нерегламентирана дейност по охрана на лица и обекти“.

За случая с „Осемте джуджета“ и влиянието на Петьо Еврото в съдебната система повторно се заговори, след убийството на Мартин Божанов – Нотариуса, който също беше свързан с подобна схема за влияние. Този случай доведе до множество разкрития за предполагаем чадър над Нотариуса и Еврото.

Така се разбра също, че в прокуратурата съществува данни, че двете предполагаеми групи за търговия с влияние в съдебната система са свързани и с бившия главен прокурор Иван Гешев, и с настоящия Борислав Сарафов. Парламентът и ВСС създадоха комисии, които да проучват връзките на Нотариуса, но не и за „Осемте джуджета“.

Преди седмици бившата районна прокурорка Невена Зартова разкри, че в рамките на разследване срещу Еврото, започнало през миналата пролет, в негови жилища са намерени чували с чернови на прокурорски постановления, флашки, дискове, компютри и касети с компромати. Тя описа тези разкрития като "най-голямата корупционна схема" в съдебната система.

Вижте също Сарафов vs. Гешев. Как прокуратурата призна, че може да изфабрикува разследване срещу всеки