Тийнейджърка от Иран е в кома, след като е била нападната от моралната полиция заради липса на задължителния хиджаб. За това съобщи базираната в Норвегия правозащитна организация „Хенгау“ във вторник.
Според активистите 16-годишната Армита Гараванд е била тежко ранена в метрото на столицата Техеран след задържане от служители на полицията.
Новината идва дни след първата годишнина от смъртта на 22-годишната Махса Амини. Тя също беше задържана от моралната полиция за неправилно носене на хиджаб и почина при неизяснени обстоятелства в ареста през септември 2022 г.
Смъртта на Амини предизвика масови протести в Иран, по време на които стотици бяха убити, ранени или арестувани. Вследствие от демонстрациите през декември 2022 г. иранските власти съобщиха, че разпускат моралната полиция. Въпреки това продължава да се появява информация, че тя действа.
Сега активисти и журналисти твърдят, че Армита Гараванд е поредната жертва. Заедно с две свои приятелки тя се е опитала да влезе в метростанция в Техеран. Момичетата са били пресрещнати от служители на моралната полиция, защото не са носели задължителния хиджаб. Гараванд е била физически нападната и е изпаднала в безсъзнание, след като е влязла в метрото.
Тийнейджърката е откарана в болницата на военновъздушните сили край столицата, където е в кома и под засилена полицейска охрана от 1 октомври насам.
От болницата казват пред иранската служба Радио „Фарда“ на Радио Свободна Европа, че Гараванд е получила вътрешен кръвоизлив в мозъка и е в критично състояние.
Властите обаче твърдят, че полицията няма нищо общо със случилото се. Според тях Гараванд е припаднала поради ниско кръвно налягане и е ударила главата си във вагона на метрото.
В социалните мрежи се разпространяват кадри от видеонаблюдението в метрото. На тях според някои се вижда как Гараванд е нападната от полицаите. След това кадрите показват как няколко момичета издърпват от вагона друго момиче, което остава неподвижно на земята.
Вижте също "Те не притежават човечност". Как моралната полиция се завърна в ИранГермания и САЩ изразиха загриженост за Гараванд в дните след инцидента. „В Иран една млада жена отново се бори за живота си. Само защото в метрото можеше да се види косата ѝ. Това е недопустимо“, написа германската външна министърка Аналена Бербок в социалната мрежа Х, бившия Туитър.
„Продължаваме да подкрепяме смелия ирански народ и да работим заедно със света, за да потърсим отговорност от режима за извършените от него злоупотреби“, написа в Х и специалният пратеник на САЩ за Иран Абрам Пейли.
В четвъртък говорителят на иранското външно министерство Насер Канаани отговори, че САЩ, Великобритания и Германия „изразяват неискрена загриженост за иранските жени и момичета“. В публикация в Х Канаани призова държавите да се загрижат за собствените си гражданки, предаде Ройтерс.
Потребители в социалните мрежи видяха паралел между случая на Гараванд и този на Махса Амини отпреди година. Тогава властите казваха, че Амини е изпаднала в кома след спор с полицейски служители, но заради съществуващо преди това здравословно състояние.
Иранската морална полиция е създадена през 2006 г. със задачата да налага строгите правила за облеклото на публични места - например, носенето на хиджаб. Отначало специалните полицейски отряди само издават предупреждения, но с годините започват и да арестуват жени, за които смятат, че са нарушили правилата.
Входът на метростанциите в Техеран често се охранява от полицаи от тези отряди, които отказват достъп на жени, които не спазват ислямския дрескод.
Вижте също Запалени забрадки, отрязани коси. Как смъртта на една жена разпали протестите в Иран