Министерският съвет осъди нападението на симпатизанти на "Възраждане" срещу Дома на Европа - сградата на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП) в София.
ГЕРБ, ПП-ДБ, двете фракции на ДПС и представителите на БСП в ЕП също осъдиха случилото се като "вандалщина", която има за цел да измести вниманието от реалните проблеми и да урони престижа на институциите.
Реакциите идват, след като участници в протест на "Възраждане" против еврото в събота хвърлиха бомбички, яйца и червена боя по фасадата на Дома на Европа. Те запалиха и входната врата на сградата. Стигна се и до сблъсъци с полицията, като леко пострадаха около 10 полицаи.
Вижте също Радикализация, насилие и (не)малко Русия. Какво събра "Възраждане" с "Алтернатива за Германия"Часове след ескалацията правителството публикува позиция, в която "категорично осъди поругаването на сградата на ЕП и ЕК" в София.
"Нападенията срещу институции, независимо дали национални или европейски, са недопустими и противоречат на принципите на правовата държава. Особено от симпатизанти на партия, която има своите представители в ЕП", пише в позицията.
"Възраждане" отдавна заема проруски и антиевропейски позиции, но въпреки това през юни миналата година изпрати трима свои евродепутати в ЕП. Там те са част от групата на "Алтернатива за Германия", която е в изолация от останалите европейски формации.
"Демократичното право на протест не включва агресия, унищожаване на обществена собственост и нападения над полицаи", казаха още от Министерския съвет.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов от своя страна осъди агресията срещу полицаи, проявена на протеста. Той каза, че тя "няма да бъде оставена без последици", "грозните прояви са документирани" и "нарушителите на закона ще понесат отговорност".
От ГЕРБ също осъдиха действия на "Възраждане" като "абсолютно недопустими".
"Осъждаме политическата агресия и риторика, която подменя политическия дебат и въвежда в заблуждение общественото мнение по отношение на членството на България в Ерозоната. Подобни действия уронват престижа на независими държавни институции и международни организации", казаха от партията на Бойко Борисов.
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков пък определи нападението като "вандалщина", която "измества вниманието от реалните проблеми и нагаждането на новите калинки в държавните институции". Той също посочи, че кампанията на "Възраждане" срещу еврото цели да заблуди гражданите, че еврото е заплаха за България.
Подобни бяха и реакциите от двете фракции на ДПС, както и от представителите на БСП в европарламента. Те казаха, че свободата на изразяване и протест е фундаментално право, но не и когато ескалира до насилие.
Вижте също Костадинов срещу статистиката. Защо лидерът на "Възраждане" нападна НСИПо предварителни данни шестима души са били задържани заради ескалацията пред Дома на Европа в събота.
"Възраждане" отдавна води политическа кампания срещу приемането на еврото.
Тя се опита да организира референдум срещу членството на страната в еврозоната, но Конституционният съд отхвърли това като невъзможно.
През последните седмици партийният лидер Костадин Костадинов поде атака и срещу Националния статистически институт (НСИ). Той обвини института, че "фалшифицира" данните за инфлацията - един от критериите за влизане в еврозоната. НСИ категорично отхвърли твърденията, за които "Възраждане" не е представила доказателства.
Решението България да приеме еврото като своя валута обаче е взето още при влизането на страната в ЕС. Правителството на Росен Желязков каза, че завършването на процеса към еврозоната остава негов приоритет.
Вижте също "Абракадабра". Кой лъже хората с референдуми и "предоговаряне" на членството в ЕС